Nicoleta Grasu, primul loc în calificări la aruncarea discului

Sport 28 Iulie 2010 / 00:00 357 accesări

Ieri, la Barcelona, au debutat Campionatele Europene de atletism pentru senioare şi seniori, cea mai bună evoluţie dintre tricolorii care au evoluat în prima zi a întrecerii având-o Nicoleta Grasu (Dinamo Bucureşti - CS Farul Constanţa), care s-a calificat de pe prima poziţie în finala probei de aruncare a discului. Grasu s-a situat în fruntea clasamentului din calificări după cea de-a treia încercare, care a măsurat 62,10 m, aceasta fiind şi cea mai bună reuşită a seriei de calificări. Prima aruncare a fost ratată, în timp ce a doua încercare a româncei a măsurat 55,60 m. Tot ieri, Cătălin Cîmpeanu s-a calificat în semifinalele probei de 400 m, cu timpul de 46 de secunde şi 17 sutimi obţinut în calificările primei serii. Performanţa atletului român a fost cea mai bună a carierei. Cîmpeanu va lua startul în semifinale miercuri. În schimb, atletele Cornelia Deiac şi Viorica Ţigău au ratat calificarea în finala probei de săritura în lungime. În Grupa B de calificare, Deiac a reuşit 6,46 m din prima încercare, pe care a repetat-o şi la a doua, iar la ultima a sărit mai slab, 6,34 m, ratând calificarea în finală. La rândul său, Ţigău a debutat cu o săritură de 6,21 m, pe a doua a ratat-o, la fel ca şi pe ultima, ratând şi ea calificarea în finala de miercuri. Deiac a ocupat locul 9, iar Ţigău locul 12, în Grupa B de calificare, în care au concurat 13 sportive. În finală s-au calificat primele şase clasate din ambele grupe. Atletul Silviu Casandra a încheiat pe locul 15 finala la 20 km marş, proba care a deschis competiţia. Casandra a fost cronometrat cu timpul de o oră, 24 de minute şi 51 de secunde. În a doua sesiune de ieri au mai intrat în calificări următorii sportivi români: Felicia Ţilea şi Maria Negoiţă (suliţă), Mihai Donişan (săritură în înălţime) şi Marian Oprea (triplusalt). Tot aseară a avut loc şi a doua finală a zilei, la 10.000 m, cursă în care a luat startul şi Marius Ionescu.