Nicoleta Grasu vrea să răzbune insuccesul de la Beijing

Sport 21 August 2009 / 00:00 419 accesări

A şaptea zi a Campionatului Mondial de atletism pentru seniori de la Berlin poate aduce şi prima medalie pentru România. Cea care o poate obţine este Nicoleta Grasu, sportiva cu dublă legitimare, CS Dinamo - CS Farul, care astăzi, de la ora 21.20, va intra în finala de la aruncarea discului. Grasu a terminat Grupa A de calificare pe locul 4, cu 61,78 m. Atleta în vîrstă de 37 de ani vrea să-şi ia revanşa, după ce în urmă cu un an, la Jocurile Olimpice de la Beijing, nu a reuşit calificarea în finala de opt, terminînd întrecerea pe poziţia a 12-a, deşi era cotată cu şanse mari la o medalie. Nicoleta Grasu este ultima reprezentantă a Clubului Sportiv Farul în cadrul întrecerii de la Berlin. Celelalte patru, Anca Heltne (CSS Bucureşti - CS Farul), Andreea Ogrăzeanu (CSS Alexandria - CS Farul), Cristina Bujin (CS Farul - Dinamo Bucureşti) şi Anamaria Greceanu (LPS “Nicolae Rotaru”- CS Farul) şi-au încheiat evoluţiile, cea mai bună performanţă fiind obţinută de Cristina Bujin la triplusalt, locul 7.

Aseară, România a fost reprezentată de două atlete pe Stadionul Olimpic din Berlin. Bianca Perie a ratat calificarea în finală la aruncarea ciocanului, după ce a încheiat pe locul 8 în Grupa A a calificărilor. Cea mai bună aruncare a fost a treia, 68,47 m, în timp ce ultima a fost de 62,67 m. Din această grupă de calificare doar trei sportive au reuşit să îndeplinească baremul de 72 m. În finala probei s-au calificat atletele care au îndeplinit baremul, precum şi cele mai bine clasate, în limita celor 12 locuri. În finala de la 400 m garduri, Angela Moroşanu a avut o prestaţie modestă, terminînd cursa pe locul 8, ultimul, cu timpul de 55 de secunde şi 4 sutimi.

Usain Bolt, medalie de aur şi record mondial la 200 m.

Tot aseară, atletul jamaican Usain Bolt a cîştigat medalia de aur în proba de 200 m şi a stabilit un nou record mondial, cu timpul de 19 secunde şi 19 sutimi. Vechiul record, 19,30, îi aparţinea tot lui Bolt şi fusese stabilit la Jocurile Olimpice de la Beijing. Bolt stabilise, duminică, un record mondial şi în proba de 100 m, cu timpul de nouă secunde şi 58 de sutimi.