Nicoleta Oprişan şi Elena Cojocaru, vicecampioane naţionale

CN de volei pe plajă pentru junioare şi juniori

Sport 18 Iulie 2011 / 00:00 2809 accesări

La Mamaia, pe terenurile de la “Arena Beach CVM”, din zona Cazino, s-au încheiat ieri Campionatele Naţionale de volei pe plajă pentru juniori şi junioare (sportivi născuţi în 1992 şi mai mici), la care au participat 47 de echipe masculine şi 24 de echipe feminine.

În competiţia junioarelor, Constanţa a avut o singură echipă în fazele superioare, celelalte fiind eliminate prematur. Team 92 (Nicoleta Oprişan - Elena Cojocaru), cap de serie nr. 1, s-a calificat în finală, pe care a pierdut-o cu 0-2 în faţa perechii Denisa Pujky - Adriana Rotaru (echipa CSM Timişoara - CSS 6 Bucureşti), care joi câştigase şi titlul naţional la cadete! În semifinale, TIM CSS 6 a învins cu 2-0 pe MAVI Construct Bucureşti (Roxana Tudor - Cătălina Damian), iar Team 92 a eliminat cu 2-0 pe CSS Lugoj 1 (Eveline Brebeneanu - Cătălina Bosuioc). Finala mică: CSS Lugoj 1 - MAVI Construct Bucureşti 2-0.

La masculin, cea mai bună comportare dintre formaţiile constănţene a reuşit-o CVM Tomis 1, alcătuită din campionii naţionali la cadeţi Alexandru Zahar şi Eduard Ocunschi, care s-au clasat pe locurile 5-6. Rezultate din turneul masculin: semifinale: CFR 23 Bega (Paul Borcescu - Bogdan Toma) - CFR Bucureşti 13 (Cristian Mocanu - Gabriel Cozaru) 2-0; CFR 14 (Mihai Dumitru - Cătălin Miron) - CFR 15 (Ionuţ Ivan - Mihai Constantin) 2-0; finala mică: CFR 13 - CFR 15 2-0; finala mare: CFR 14 - CFR 23 Bega 2-0.

Competiţia de la Mamaia a fost organizată de Federaţia Română de Volei, Asociaţia Judeţeană de Volei Constanţa şi CVM Tomis Constanţa, care a asigurat terenurile de joc şi logistica turneului. Activitatea competiţiei din Mamaia a fost coordonată de directorul executiv al CVM Tomis, Serhan Cadâr.