Niculescu a câştigat duelul cu Halep, la dublu, la Miami

Tenis de câmp

Sport 27 Martie 2019 / 08:31 498 accesări

Marţi seară, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami, dotat cu premii în valoare de 9.035.428 dolari, s-a disputat întâlnirea dintre perechile Simona Halep (România) / Julia Goerges (Germania) şi Monica Niculescu (România) / Abigail Spears (SUA).

După un duel extrem de interesant, Niculescu şi Spears au obţinut victoria, cu scorul de 1-6, 7-5, 10-8, făcând pasul în sferturi. Halep şi Goerges au condus cu 3-0 în setul secund, au fost la un pas de 4-0, au avut apoi 4-1 şi 5-3, dar finalul le-a aparţinut adversarelor.

Prezenţa în sferturi la dublu la Miami Open este recompensată cu un cec în valoare de 57.000 de dolari şi 215 punte WTA, iar în optimi, cu un cec în valoare de 30.060 de dolari şi 120 de puncte WTA.

Pentru a ajunge în semifinale, Niculescu şi Spears vor întâlni dublul Samantha Stosur (Australia) / Shuai Zhang (China), cap de serie numărul 6.