Niculescu şi Ruse s-au oprit în semifinale la Nottingham

Tenis de câmp

Sport 15 Iunie 2019 / 21:29 531 accesări
Turneul Nature Valley Open de la Nottingham a „suferit” în acest an din cauza ploii (sursa foto: www.wtatennis.com)

Perechea formată din Monica Niculescu şi Elena-Gabriela Ruse a ratat calificarea în finala turneului de la Nottingham, dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari. Sâmbătă, tenismenele noastre au susţinut meciurile din sferturile de finală şi din semifinale. După ce au trecut în sferturi de Alexa Guarachi (China) şi Erin Routliffe (Noua Zeelandă), scor 7-6 (7/5), 6-2, după o oră şi 21 de minute de joc, într-un duel întrerupt după primul set, din cauza ploii, Niculescu şi Ruse au pierdut partida cu Desirae Krawczyk (SUA) şi Giuliana Olmos (Mexic), scor 1-4, 6-6, după o oră de joc, acest meci având loc în sală, din cauza ploii.

Pentru prezenţa în penultimul act la dublu, Niculescu şi Ruse vor primi un cec în valoare de 3.435 de dolari şi câte 110 puncte WTA.

La simplu, Elena-Gabriela Ruse (locul 211 WTA, jucătoare venită din calificări) a fost eliminată, vineri seară, de principala favorită, Caroline Garcia (Franţa, locul 28 WTA), în sferturile de finală. Garcia s-a impus cu scorul de 4-6, 7-6 (7/3), 6-1, după două ore de joc. Din cauza ploii care a dat peste cap tot turneul, meciul s-a disputat în sală, pe suprafaţă rapidă, şi nu pe iarbă. Elena-Gabriela Ruse va primi un cec în valoare de 6.175 de dolari şi 78 de puncte WTA pentru participarea în calificări şi pe tabloul principal de simplu până în sferturi.