Norvegia a adus handbalistelor “tricolore” şi gustul înfrîngerii

Sport 18 August 2008 / 00:00 578 accesări

Patru victorii şi o înfrîngere este bilanţul echipei naţionale de handbal feminin în Grupa. După ce şi-au umilit adversarele în primele patri partide, elevele lui Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi au simţit, duminică, şi gustul primei înfrîngeri de la Beijing. Meciul decisiv pentru prima poziţie în grupă, dar şi cel care aducea evitarea Rusiei pînă în finală, s-a încheiat cu o victorie pentru Norvegia, scor 24-23 (12-11). Confruntarea a început echilibrat, 3-3 (min. 9), la acest scor contribuind substanţial şi portarul Luminiţa Huţupan-Dinu. De cealaltă parte însă, Beşe şi compania s-au lovit de apărarea nordicelor, care a fost greu de trecut pentru fetele noastre şi aproape imposibil pentru pivotul Stanca. Norvegia s-a detaşat în două rînduri la două goluri (6-4, min. 14 şi 10-8, min. 22), iar cu cinci minute înaintea pauzei Norvegia conducea, cu 11-8, pe fondul unor ratări care au costat scump echipa României. “Tricolorele” au revenit tot cu ajutorul portarului Huţupan-Dinu care a marcat din propria poartă, iar Maier a adus echipa la doar un gol în spatele nordicelor la pauză, 12-11. Nordicele au dominat şi la reluare, în timp ce echipa României s-a confruntat cu eliminările. Chiar şi aşa, jucătoarele noastre au preluat conducerea, după reuţita lui Maier, 15-14 (min. 41), dar adversarele au revenit în forţă, 19-17 (min. 47). Ultimele cinci minute au fost de infarct, cu fiecare echipă la timonă, însă victoria a revenit Norvegiei, care a profitat de lejeritatea cu care arbitrii au judecat ultimele faze. Marcatoarele echipei României au fost: Amariei şi Stanca (cîte 5 goluri), Neagu şi Maier (cîte 4 g), Ardean-Elisei şi Lecuşanu (cîte 2 g), Huţupan-Dinu (un gol). Pentru Norvegia s-a remarcat Johansen, cu 4 goluri.

România - Ungaria, în sferturi

Clasată pe locul secund în Grupa A, cu 8 puncte, România a aşteptat pînă la disputarea ultimei partide din grupa B, Coreea de Sud - Ungaria, pentru a-şi afla adversara din sferturile de finală ale competiţiei. Întîlnirea dintre cele două formaţii s-a terminat cu o victorie clară pentru asiatice, 33-22, elevele lui Tadici urmînd să dea piept cu Ungaria în partida de marţi, acesta calificîndu-se de pe a treia poziţie. Celelalte partide din sferturile de finală vor fi eliminatorii şi se vor juca marţi: Norvegia - Suedia (ora 7.00), România - Ungaria (ora 9.15), China - Coreea de Sud (ora 13.00) şi Rusia - Franţa (ora 15.15). În această fază nu s-au calificat echipele Kazahstanului şi Angolei (Grupa A), respectiv Brazilia şi Germania (Grupa B). Semifinalele se vor juca, joi, încrucişat, după cum urmează: cîştigătoarea meciului Norvegia - Suedia - cîştigătoarea meciului China - Coreea de Sud (ora 13.00), respectiv cîştigătoarea meciului România - Ungaria - cîştigătoarea Rusia - Franţa (ora 15.15). Învinsele din sferturi vor juca pentru clasarea pe locurile 5-8. Finalele pentru medalii sînt programate sîmbătă, 23 august: finala mică de la ora 8.30, iar finala mare de la ora 10.45.