Norvegia a dominat combinata nordică

Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci

Sport 21 Februarie 2014 / 00:00 462 accesări

Ieri, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, au fost decernate şase titluri. Ziua a început cu proba de skicross masculin din cadrul concursului de freestyle, care a fost dominată de sportivii francezi. Aceştia au monopolizat podiumul, prin Jean Frederic Chapuis, Arnaud Bovolenta şi Jonathan Midol, ultimul finalist fiind canadianul Brady Leman, clasat al patrulea.

Concursul pe echipe de combinată nordică (sărituri de pe trambulina mare + 4 x 5 km schi fond) i-a revenit Norvegiei, urmată de Germania şi Austria. După proba de sărituri, reprezentanţii Norvegiei, Joergen Graabak (campion olimpic pe trambulina mare), Haavard Klemetsen, Magnus Krog (bronz pe trambulina mică) şi Magnus Hovdal Moan (argint pe trambulina mare), aveau o întârziere de 25 de secunde faţă de liderul Germania (Eric Frenzel - campion olimpic pe trambulina mică, Bjoern Kircheisen, Fabian Riessle şi Johannes Rydzek) şi 18 secunde faţă de Austria (Christoph Bieler, Bernhard Gruber, Lukas Klapfer şi Mario Stretcher), ocupanta locului secund. La schi fond, Norvegia s-a impus cu un avans de trei zecimi de secundă în faţa Germaniei şi de 3,4 secunde faţă de Austria.

Ieri s-a încheiat concursul feminin de curling, cu victoria Canadei, 6-3 în finala cu Suedia, campioana ultimelor două ediţii. Finala a fost o reeditare a meciului din urmă cu patru ani de la Vancouver, câştigat de scandinave. Bronzul i-a revenit Marii Britanii, după 6-5 cu Elveţia în finala mică. Finalele concursului masculin vor avea loc astăzi. Marea Britanie şi Canada vor lupta pentru aur, iar Suedia şi China - pentru bronz.

În proba feminină de schi half-pipe s-a impus americanca Maddie Bowman, cu 89 de puncte, urmată de Marie Martinod (Franţa, 85,40p), iar pe locul 3 s-a clasat Ayana Onozuka (Japonia, 83,20p).

Tot ieri, Adelina Sotnikova, în vârstă de 17 ani, a devenit prima campioană olimpică rusă la patinaj artistic feminin. Sotnikova, vicecampioană europeană în acest an, a obţinut un total de 224,59 puncte. Medalia de argint i-a revenit sportivei sud-coreene Kim Yu-na, campioana olimpică din 2010, care a fost notată cu 219,11p. Pe locul 3 s-a clasat Carolina Kostner (Italia, 216,73p).

Aseară, Canada a câştigat pentru a patra oară consecutiv titlul olimpic la hochei pe gheaţă, la feminin, după ce a învins, în finala mare, după prelungiri, cu scorul de 3-2 (2-2 - 0-0, 0-1, 2-1), reprezentativa SUA. Sportivele canadiene au învins SUA în finala turneului olimpic şi la ediţiile din 2002 şi din 2010. În 2006, la Torino, învinsa din finală a fost Suedia. Medalia de bronz a revenit, Elveţiei, care s-a impus, în finala mică, în faţa Suediei, cu scorul de 4-3.