Nouă medalii pentru atleţii constănţeni la CN de juniori I

Sport 06 August 2013 / 00:00 379 accesări

La finalul săptămânii trecute, pe stadionul „Iolanda Balaş Soter” din Bucureşti, a avut loc etapa finală a Campionatelor Naţionale de atletism rezervate juniorilor I. Sportivii constănţeni s-au numărat printre protagonişti, câştigând nouă medalii. Cele mai bune performanţe au fost în proba de triplusalt la băieţi, unde podiumul a fost monopolizat de atleţii de la CS Farul Constanţa. Astfel, victoria i-a revenit lui Cristi Boboc (antrenor Niculina Chiricuţă) - 15,66 m, urmat de David Spiridon (antrenori Cecilia Gevat şi Alin Larion) - 14,30 m, iar ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Cristian Bododel (antrenor Niculina Chiricuţă) - 14,14 m.

Vedeta delegaţiei constănţene a fost Andreea Lefcenco (CS Farul, antrenor Lenuţa Dragomir), care a devenit dublă campioană naţională în probele de săritură în lungime (5,93 m) şi triplusalt (13,24 m). Şi proba de săritură în lungime la băieţi a fost dominată de constănţeni, medalia de aur fiind cucerită de Ionuţ Grecu (CS Farul, antrenor Mădălina Ivan) - cu 7,33 m, în timp ce Cristi Boboc (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Niculina Chiricuţă) - cu 7,00 m, a terminat pe locul al treilea. În proba de ştafetă 4x100 m, CS Farul, în componenţa David Spiridon, Ionuţ Neagoe, George Moroşan şi Andrei Ciobanu, s-a clasat pe locul secund, cu timpul de 43 de secunde şi 12 sutimi. Palmaresul delegaţiei constănţene a fost completat de medalia de bronz obţinută de Nicoleta Zăvelcă (CS Farul, antrenori Cecilia Gevat şi Alin Larion), în proba de 400 mg, cu timpul de 64 de secunde şi 16 sutimi.