Novak Djokovic a fost eliminat și în proba de dublu la JO

La Rio de Janeiro

Sport 09 August 2016 / 17:21 278 accesări
Novak Djokovic pleacă dezamăgit din Brazilia

Tenismenii sârbi Novak Djokovic şi Nenad Zimonjic au pierdut, scor 4-6, 4-6, partida cu brazilienii Marcelo Melo și Bruno Soares, favoriții nr. 3, în optimile de finală ale competiţiei de dublu din cadrul Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro. După ce a fost eliminat şi la simplu, de argentinianul Juan Martin Del Potro, Djokovic, liderul ierarhiei mondiale, va părăsi Brazilia fără o medalie olimpică.

Djokovic şi conaţionalul său au fost învinşi după o oră şi 14 minute de joc. În primul set, sârbii şi-au pierdut serviciul o singură dată, suficient însă pentru ca Melo şi Soares să se impună cu 6-4. Brazilienilor le-a revenit cu acelaşi scor şi actul secund, astfel că s-au calificat în sferturile de finală, unde îi vor întâlni marți seară, de la ora 21.30, pe tenismenii români Horia Tecău şi Florin Mergea, favoriții nr. 5.