Numai înfrîngeri pentru CS Volei 2004 Tomis la Piatra Neamţ

Sport 21 Ianuarie 2008 / 00:00 608 accesări

Echipa feminină CS Volei 2004 Tomis Constanţa a susţinut sîmbătă ultima partidă din cadrul turneului de la Piatra Neamţ în compania campioanei României, CSU Metal Galaţi. După ce pierdut trei meciuri cu scorul de 3-0, voleibalistele constănţene au abordat ultimul meci de verificare mai optimist, la final trecîndu-şi în cont două seturi. Mai mult decît atît, constănţencele au arătat şi o revenire de formă, Iuliana Enescu şi Constantin Alexe trimiţînd în teren un sexet format din Larissa Cundy - Cătălina Necula, Monica Tiba, Shelly Chalmers, Adriana Vîlcu (Miljana Djorjevic), Tammy Mahon şi libero Marilena Koseoglu. Fără trei jucătoare de bază, Nneka Onyejekwe (jucătoare în lotul naţionalei României), sîrboaicele Brizitka Molnar şi Maja Ognjenovic, dar şi fără antrenorul principal Zoran Terzic, care au participat la turneul calificare pentru JO de la Halle, campioanele au părut vulnerabile, impunîndu-se cu greu în faţa Tomisului, 3-2. Decise să nu plece de la Piatra Neamţ fără măcar un set cîştigat, voleibalistele antrenate de Iuliana Enescu şi Constantin Alexe au început bine partida, campioanele reuşind cu greu să-şi adjudece primul set, 27-25. Au urmat două seturi în care ambele echipe şi-au împărţit perioadele de dominare (25-21 pentru Tomis în cel de-al doilea set şi 25-20 pentru Galaţi în cel de-al treilea), însă în setul patru voleibalistele constănţene aveau să dea o lecţie grea campioanelor după ce s-au impus cu 25-18, conducînd pe parcursul întregului set. Constănţencele au fost aproape de victorie, însă experienţa gălăţencelor avea să se vadă în tie-break, gălăţencele impunîndu-se cu 15-8.