O constănțeancă a luat titlul universitar la tenis de masă

Tenis de masă / Campionatul Național Universitar

Sport 24 Noiembrie 2014 / 00:00 788 accesări

Ieri, în sala de sport a Liceului cu Program Sportiv “Nicolae Rotaru” din Constanța, a avut loc turneul final al Campionatului Național Universitar, întrecere care a adus la start peste 300 de participanți de la 21 de universități din toată țara. În faza finală a competiției au fost prezenți câștigătorii fazelor zonale, care s-au luptat pentru medalii. Ultimul act la feminin s-a disputat între două studente ale Universității „Ovidius” din Constanța, ambele practicante ale tenisului de masă la nivel înalt. Victoria i-a revenit Andreei Filip, care s-a impus cu scorul de 3-1 în disputa cu Timeea Urszuly. În finala mică, Gabriela Nistor (UMF Timișoara) a trecut de Anca Rotaru (Universitatea Craiova), cu 3-0. La băieți, titlul național universitar i-a revenit lui Balasz Kocsis (Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj), învingător cu 3-1 în finala cu Norbert Bedo (UMF Tg. Mureș), în timp ce Claudiu Dănilă (Universitatea Petroșani) a luat medalia de bronz, după ce l-a învins pe Mihnea Pasăre (UMF Timișoara), cu 3-0. Festivitatea de premiere a fost efectuată de antrenorul lotului național feminin al României, Viorel Filimon, și de multipla campioană europeană Eliza Samara, iar la competiție au mai fost prezenți secretarul general al Federației Română de Tenis de masă, Radu Voinea, și directorul Liceului cu Program Sportiv “Nicolae Rotaru” din Constanța, Andrei Szemerjai.

CONSTĂNȚEANUL CRISTI PLETEA, CAMPION NAȚIONAL LA TINERET

Considerat unul dintre cei mai buni jucători din lume la cadeți, Cristian Pletea strălucește pe plan intern și la categoriile de vârstă superioare. Constănțeanul a adunat trei medalii la Campionatul Național de tineret la tenis de masă, desfășurat la finalul săptămânii trecute, la Câmpulung Muscel. Campion la dublu, alături de Lucian Munteanu, și medaliat cu argint la dublu mixt, sportivul pregătit de Stelian Hașoti și legitimat la „LPS Nicolae Rotaru” a cucerit medalia de aur în proba individuală la tineret, după ce l-a învins în finală pe reprezentantul gazdelor, Alin Spelbuș (CS Pristavu), cu 4-0. Celălalt constănțean, Lucian Munteanu, legitimat la CS Top Spin 08 Constanța, a obținut medalia de bronz, cedând în semifinale la mare luptă, scor 3-4, chiar în fața lui Pletea.