O înfrângere şi o victorie pentru CS Tomis la Cupa “Oţelul”

Sport 27 August 2010 / 00:00 487 accesări

Debut cu înfrângere pentru formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa în cadrul Cupei “Oţelul”, turneu de verificare ce se desfăşoară la Galaţi. Elevele lui Ion Crăciun şi Florin Cazan au cedat, ieri, în primul meci susţinut în Sala “Siderurgistul”, în faţa formaţiei gazdă, Oţelul Galaţi, scor 19-30 (7-10). Constănţencele au ţinut ritmul cu adversarele doar în prima repriză, dezechilibrul producându-se în cea de-a doua parte a întâlniri. „Am stat bine în apărare în prima repriză, dar acuzăm în continuare probleme la finalizare. Fetele nu au ştiut să o surprindă pe Mihaela Blaga, care le cunoştea foarte bine. Este nevoie de mai multă concentrare la finalizare şi sper ca jucătoarele să înţeleagă acest lucru”, a declarat antrenorul Ion Crăciun, care a rulat aproape tot lotul. Au marcat pentru Tomis: Tîlvîc 7 goluri, Mateescu 3g, Zamfir 2g, Rusu 2g, Pătru 2g, Cârstea 2g şi Iovănescu 1g. În a doua partidă a zilei, formaţia constănţeană a întâlnit pe HCM Roman, câştigând partida cu 32-27 (12-9). Au înscris pentru Tomis: Tîlvîc 8 goluri, Mateescu 5g, Zamfir 5g, Rusu 4g, Pătru 3g, Pîrîianu 3g, Cârstea 2g şi Iovănescu 2g. În prima zi a turneului s-au mai întâlnit HCM Roman şi HC Dunărea Brăila, meci încheiat cu o remiză, scor 30-30 (17-14), în timp ce aseară s-au mai duelat Oţelul Galaţi cu Dunărea Brăila. Cupa “Oţelul” se va încheia astăzi, când, de la ora 9.30, constănţencele vor întâlni pe Dunărea Brăila. Ultima partidă a turneului va fi cea dintre Oţelul Galaţi şi HCM Roman, programată de la ora 11.30.