O nouă înfrîngere la scor pentru CSM Medgidia

Handbal (m) / LN-9: Steaua Bucureşti - CSM Medgidia 40-29

Sport 09 Noiembrie 2006 / 00:00 844 accesări

Formaţia masculină de handbal CSM Medgidia pare să nu fi depăşit şocul înfrîngerii de la Volgograd, din Challenge Cup, suferind o nouă înfrîngere drastică. Aseară, într-un meci disputat în devans pentru etapa a noua a Ligii Naţionale, la Bucureşti, Steaua a dispus de CSM Medgidia cu 40-29 (18-9 la pauză). Bucureştenii şi-au impus din start punctul de vedere şi au tranşat soarta partidei încă din prima repriză. "Din păcate am început să ne obişnuim cu înfrîngerile. Mai multe nu pot să zic", a declarat, abătut, antrenorul Ion Crăciun la finalul partidei. Golurile formaţiei din Medgidia au fost înscrise de Răpciugă 6g, Enescu 6g, Nemenco 4g, Murtaza 3g, Dinescu 3g, Mocanu 3g, Taşcă 1g, Coadă 1g, Savenco 1g şi Cocean 1g.

Tot ieri, la Bucureşti, în Sala "Lucian Grigorescu", Dinamo a terminat la egalitate, scor 38-38, partida cu UCM Reşiţa, după ce formaţia pregătită de Aihan Omer a condus la pauză cu 19-18. Astăzi, de la ora 17.00, la Baia Mare, se va disputa întîlnirea dintre formaţia locală Minaur şi Handbal Club Municipal Constanţa.

Celelalte meciuri ale etapei sînt programate sîmbătă, 11 noiembrie, de la ora 11.00: Uztel Ploieşti - Poli Iaşi; Poli Timişoara - HCM Braşov; HCM CSM Bistriţa - Pandurii Tg. Jiu; Armătura Cluj - Bucovina Suceava.

9. Bucovina Suceava 8 4 0 4 224-243 8

10. Minaur Baia Mare 8 3 0 5 237-241 6

11. HCM Braşov 8 2 1 5 195-204 5

12. Pandurii Tg. Jiu 8 2 1 5 219-234 5

13. Agronomia Cluj 8 1 0 7 189-247 2

14. Politehnica Iaşi 8 0 0 8 190-244 0