O nouă şansă irosită de RCJ Farul

Rugby / Superliga Naţională, semifinale: STEAUA BUCUREŞTI - RCJ FARUL CONSTANŢA 33-27

Sport 07 Noiembrie 2011 / 00:00 795 accesări

RCJ Farul Constanţa pare condamnată să nu depăşească faza semifinalelor în Superliga Naţională de rugby. Sâmbătă, rugbyştii constănţeni au fost, din nou, învinşi în penultimul act, de Steaua, scor 33-27 (16-10), formaţie care, deşi nu a fost cu mult mai bună, a greşit mult mai puţin şi a fost ajutată şi de unele decizii ciudate ale arbitrului Horaţiu Bărgăunaş. Începutul meciului a amintit de partida din sezonul trecut, când steliştii se impuneau doar graţie loviturilor de penalitate. După un start mai bun al “militarilor“, care conduceau cu 9-3, Farul a avut prima tresărire în min. 37, când, deşi evolua cu un jucător mai puţin, Petreanu fiind eliminat temporar, a înscris primul eseu al partidei după o cursă superbă a lui McGrath Van Wyk. Howard a transformat, iar Farul prelua pentru prima dată conducerea, 10-9, cu doar două minute înainte de pauză! Bărăgăunaş a prelungit însă nejustificat repriza, iar Steaua a reuşit şi ea un eseu, transformat de Vlaicu, iar după primele 40 de minute scorul era 16-10 pentru gazde. Steaua a beneficiat apoi de un eseu de penalizare chiar în debutul părţii secunde, dar Farul nu a cedat şi a înscris o nouă încercare prin Ivan, în min. 48, transformată impecabil de Howard, dintr-o poziţie aproape imposibilă, scorul fiind în acel moment 23-17 pentru Steaua. Aripa Van Wyk a fost apoi oprită greşit dintr-o nouă cursă care se putea încheia cu eseu, centralul Horaţiu Bărgăunaş considerând că a existat un “înainte“ la ultima pasă. Au urmat, din păcate, mai multe greşeli în tabăra constănţeană, care au permis steliştilor să se distanţeze în doar câteva minute la 16 puncte, scor 33-17 (Vlaicu - 1 l.p., Diaconescu - eseu, transformat de Vlaicu). Ultimele 20 de minute au aparţinut Farului, însă Carpo şi compania nu au reuşit decât să limiteze proporţiile scorului, rămânându-le palida consolare de a disputa finala mică a campionatului.

„Nu am jucat rău, dar la acest nivel trebuie să fii mult mai atent. Ca şi atitudine, dăruire, trebuie să-mi felicit jucătorii. Avem nevoie de mai multă maturitate pentru că nu suntem încă la nivelul de a domina clar o echipă a Stelei în deplasare. Era clar că nu porneam cu prima şansă, dar am fi putut câştiga“, a declarat antrenorul Farului, Cristian Brănescu. Pentru RCJ Farul au evoluat: Jantjies, Apostol, A. Ilie, Gheară, Van Wyk, Howard, Ivan, Zapan, Turashvili, Tudosa, Vîlcu, Cr. Munteanu, Mitu, Van Neel, Petreanu. Au mai evoluat: Carpo, Agiacai, Ionescu, Boar şi Pîrvu. Pentru RCJ Farul au marcat: Van Wyk, Ivan şi Carpo - câte 1e, Howard 2 l.p şi 3tr. În cea de-a doua semifinală, disputată ieri, CSM Baia Mare s-a impus, cu 24-15 (15-6), în duelul cu RCM Timişoara. Finala campionatului va avea loc pe 27 noiembrie, între Steaua Bucureşti şi CSM Baia Mare, iar finala mică va avea loc în aceeaşi zi, între RCJ Farul Constanţa şi RCM Timişoara.