O nouă victorie fără punct bonus pentru RCJ Farul

Rugby / Superliga Naţională, etapa a 2-a: U. CLUJ - RCJ FARUL CONSTANŢA 25-29

Sport 14 Aprilie 2012 / 00:00 608 accesări

Rugby Club Judeţean Farul Constanţa a obţinut, vineri, a doua victorie din actualul sezon al Superligii Naţionale de rugby, învingând, cu 29-25 (19-12), în deplasare, pe Universitatea Cluj. Ca şi în meciul cu Dinamo, câştigat la Bucureşti, cu 27-25, rugbyştii constănţeni au înscris cinci eseuri, însă nici de această dată nu au luat şi punctul bonus. S-a observat şi în acest meci lipsa de omogenitate din cadrul lotului, diferenţa din final datorându-se valorii individuale a jucătorilor constănţeni. Farul a început perfect meciul de la Cluj-Napoca, iar după primul sfert de oră conducea cu 12-0, Zainea şi Agiacai înscriind primele eseuri ale partidei, al doilea fiind transformat de Bezuşcu. Gazdele nu au cedat, iar eforturile le-au fost răsplătite cu două eseuri (doar unul transformat), astfel că în min. 33 tabela arăta din nou egalitate: 12-12. Peste alte trei minute a urmat cea mai importantă fază a meciului: Curcă l-a provocat pe faristul Apostol, în conflictul dintre cei doi au mai intervenit “studenţii“ Utiu şi Teodorescu, iar centralul Horaţiu Bărgăunaş a luat decizia de a le acorda celor patru cartonaşe galbene. Cum pentru Curcă era al doilea, Clujul a jucat din acel minut în 14 jucători. Superioritatea numerică a fost fructificată de constănţeni, eseul lui Gheară, transformat de Bezuşcu, oferind Farului avantaj după primele 40 de minute: 19-12. După o lovitură de pedeapsă transformată de gazde în debutul părţii secunde, Farul s-a desprins în min. 68 la 29-15 prin eseurile lui Mbimbo şi Van Wyk, dar gazdele au smuls în final punctul defensiv după un nou eseu transformat şi o penalitate care au închis tabela la 29-25 pentru Constanţa. „S-a observat că nu suntem încă o echipă omogenă. Ne-am fi putut desprinde mai clar pe tabelă, dar am comis multe greşeli. Este până la urmă un meci câştigat, dar pe viitor trebuie să jucăm mai colectiv şi să nu ne bazăm doar pe calităţile individuale“, a declarat antrenorul Cristian Brănescu.

Pentru RCJ Farul au evoluat următorii jucători: Apostol, Stein, S. Harpe, Mbimbo, Gheară, Bezuşcu, Zainea, Rice, Van der Linde, du Toit, Agiacai, Mototolea, Munteanu, Van Neel, Morrison. Au mai intrat: Van Wyk, Sasu, Laqai, Howard, Cornei şi D. Harpe.

Rezultatele etapei: U. Cluj - RCJ Farul Constanţa 25-29, RCM Timişoara - Dinamo Bucureşti 29-5, CSM Ştiinţa Baia Mare - CS Poli Agro Iaşi 49-7. Sâmbătă se dispută partida Steaua Bucureşti - CSM Bucureşti (ora 15.00, în direct la GSP TV). Clasament: 1. Baia Mare 10p (esaveraj: 103-19), 2. Timişoara 10p (77-12), 3. RCJ FARUL 8p, 4. Steaua 5p, 5. Dinamo 1p (30-56), 6. U. Cluj 1p (37-83), 7. CSM 0p (7-48), 8. Iaşi 0p (27-103). Duminica viitoare, pe 22 aprilie, de la ora 11.00, RCJ Farul va întâlni, pe teren propriu, pe RCM Timişoara, în etapa a 3-a.