O nouă victorie pentru campioana HCM

Handbal (m) / Liga Națională, etapa a 4-a: HCM CONSTANȚA - HC VASLUI 28-23

Sport 19 Septembrie 2014 / 00:00 758 accesări

Etapa a 4-a a Ligii Naționale de handbal masculin a adus a doua victorie pentru campioana Handbal Club Municipal Constanța, scor 28-23 (13-14) cu HC Vaslui, într-un meci disputat aseară, în Sala Sporturilor. A fost o partidă extrem de disputată în primele 35 de minute, în care vasluienii au avut meritul de a reuși să pună multe probleme pe cele două faze. Echipa pregătită de Leonard Bibirig a profitat însă și de numeroasele absențe din tabăra constănțeană, Buricea, Popescu și Adzic (n.r. - care a împlinit ieri vârsta de 39 de ani) fiind accidentați. Vasluiul a condus la pauză, scor 14-13, iar la final a trebuit să se mulțumească doar cu acest lucru. HCM a revenit mult mai hotărâtă de la cabine, iar Angelovski, Vujadinovic, Toma și mai ales portarul Ionuț Rudi Stănescu au întors definitiv soarta meciului. Căpitanul Toma a fost cel care a dus pentru prima oară Constanța în avantaj de trei goluri, 18-15 (min. 36), iar Vujadinovic (3 goluri), din nou Toma și apoi Angelovski (2g) au mărit diferența la șapte lungimi în min. 42, scor 23-16. Din acest moment nu s-a mai pus problema celor trei puncte, HCM păstrând ecartul până în min. 56, pentru ca la final să se impună cu 28-23. În ultimele minute, la HCM și-a făcut debutul și tânărul Robert Gal, un internațional de juniori care evoluează pe postul de inter stânga și care a fost adus de la Centrul de Excelență de la Sighișoara.

„O victorie mare pentru noi, muncită, și așa cred că vor fi toate meciurile noastre. A doua repriză a fost mai lejeră, dar am muncit pentru acest lucru. Avem o combinație între jucători foarte experimentați și unii foarte tineri și încet-încet HCM merge tot mai bine”, a declarat portarul Ionuț Rudi Stănescu. „Avem nevoie de puncte, să ne menținem sus în clasament. Mă bucur că ne-am mobilizat în partea secundă și Rudi ne-a dat elan și ne-a oferit mingi pentru a înscrie și pe contraatac. Îi dedicăm victoria lui Adzic”, a precizat și căpitanul echipei constănțene, Laurențiu Toma. Pentru HCM au evoluat: Stănescu 19 intervenții (1x7m), Vujadinovic 8g, Angelovski 5g, Toma 4g, Stavrositu 4g (3x7m), Humet 3g, Cristescu 2g, Șomlea și Baican - câte 1g, Cutura, Enescu și Gal.

Celelalte rezultate ale etapei: Poli Timișoara - Potaissa Turda 31-28, Steaua București - HC Odorhei 27-32, CSM București - Dunărea Călărași 32-35, CSU Suceava - Dinamo București 0-10, Știința Bacău - HCM Minaur Baia Mare 24-26.

Clasament: 1. HC Odorhei 9p (golaveraj: 92-69), 2. Minaur Baia Mare 9p (98-92), 3. Dinamo București 7p (91-86), 4. Știința Bacău 7p (103-101), 5. CSM București 6p (97-90), 6. HCM CONSTANȚA 6p (84-78), 7. Dunărea Călărași 6p (117-115), 8. Poli Timișoara 6p (102-104), 9. Steaua București 4p (110-110), 10. HC Vaslui 4p (100-107), 11. Potaissa Turda 3p (84-94), 12. Pandurii Tg. Jiu 0p (69-86), 13. CSU Suceava -1p (49-64) - echipă penalizată cu un punct.

În etapa viitoare, HCM Constanța va întâlni, duminică, în deplasare, de la ora 18.00 (în direct la Digi Sport 2), pe HC Odorhei, ocupanta primului loc.