O nouă victorie pentru CS Tomis

Sport 11 Decembrie 2009 / 00:00 447 accesări

A doua partidă amicală disputată de CS Tomis în această pauză competiţională s-a încheiat cu o nouă victorie pentru handbalistele constănţene. Elevele lui Goran Kurtes şi Victor Dăbuleanu s-au impus, cu 36-14 (20-4), în faţa formaţiei HCM Buzău, dar, în ciuda scorului înregistrat, formaţia constănţeană a arătat că încă suferă pe faza de atac. Fără cea mai valoroasă jucătoare, Ionela Goran, accidentată în partida de miercuri, HCM Buzău a beneficiat de trei handbaliste de la CS Tomis: Gabriela Szabo, Ana-Maria Hamciuc şi Mihaela Pătuleanu. Chiar şi aşa, oaspetele nu au avut forţă în atac, iar Tomis s-a desprins rapid pe tabelă în prima repriză, 20-4. Scorul la pauză putea fi mult mai mare. dacă gazdele nu ar fi ratat din numeroase situaţii de unu la unu. A doua repriză a fost ceva mai echilibrată. Tomisul a înscris de 16 ori, în timp ce oaspetele au marcat de 10 ori. „Am jucat ceva mai bine decât miercuri. Relaţiile de joc încep să funcţioneze şi sperăm ca de la meci la meci să reuşim să punem la punct atât sistemul de apărare, cât şi cel de atac. Săptămâna viitoare vom avea alte două jocuri de verificare la Galaţi. Începe să se contureze jucătoarele pe care am putea să ne bazăm în continuare, dar vom vedea. Sperăm să nu apară accidentări”, a declarat Dăbuleanu. Pentru Tomis au marcat: Seifer 7 goluri, Busuioceanu 6g, Şorodoc 4g, Pătru, Mateescu şi Tîlvîc - câte 3g, Iovănescu, Luca, Zamfir şi Druţu - câte 2g, Topa şi Pîrîianu - câte 1g. După terminarea partidei, cei doi antrenori au hotărât să se mai joace încă 15 minute, scorul final fiind 42-18. Au mai marcat pentru Tomis: Mateescu şi Barcan - câte 2g, Iovănescu şi Luca - câte 1g.