Oaspeţii, la putere în Liga Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa tur

Sport 20 Februarie 2014 / 00:00 583 accesări

Manşa tur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal a adus în primele patru partide disputate tot atâtea victorii ale echipelor vizitatoare. După ce, marţi seară, FC Barcelona a câştigat la Manchester, scor 2-0, iar PSG la Leverkusen, scor 4-0, aseară am consemnat alte două succese în deplasare. La Londra, Mesut Özil a ratat un penalty pentru Arsenal, în min. 8, Neuer respingând mingea şutată de la punctul cu var de coechipierul său din naţionala Germaniei. În min. 40, tot din lovitură de la 11 m, oaspeţii au ratat şi ei deschiderea scorului, Alaba trimiţând mingea în bara laterală. Robben a provocat eliminarea portarului Szczesny la faza penalty-ului, iar omul în plus a fost decisiv pentru Bayern Munchen, deţinătoarea trofeului punctând de două ori în repriza a doua. La Milano, atacantul Diego Costa a răpus “diavolul milanez” cu şapte minute înaintea finalului, Atletico Madrid fiind acum favorită la accederea în sferturi.

Rezultate: Arsenal Londra - Bayern Munchen 0-2 (Kroos 54, T. Müller 88) şi AC Milan - Atletico Madrid 0-1 (Diego Costa 83). Meciurile retur se vor disputa la 11 martie.