Ogrăzeanu, oprită de o accidentare

Atletism / CE de seniori

Sport 16 August 2014 / 00:00 475 accesări

Calificată în semifinalele probei de 200 de metri de la Campionatele Europene de atletism rezervate senioarelor și seniorilor, care se desfășoară pe arena „Letzigrund Stadium” din Zurich, Andreea Ogrăzeanu a fost forțată să se retragă din cauza unei accidentări. Atleta legitimată la CS Farul și antrenată de Dan Vlădescu nu a putut să ia startul în cursa programată joi seară, din cauza unui traumatism pe muşchii superiori ai coapsei, survenit în timpul calificărilor desfășurate în cursul dimineții. Astfel, Ogrăzeanu a ratat prezența în finală, după ce s-a oprit în semifinale și în cursa de 100 m, unde a ocupat doar locul 13. O altă sportivă de la CS Farul, Cristina Sandu, antrenată de Lucian Sfia, va concura sâmbătă seară în finala probei de triplusalt, unde s-a calificat de pe poziția a 12-a, cu o performanță de 13,67 m.

Tot la Zurich, Marian Oprea a stabilit, joi seară, cel mai bun rezultat obținut de delegația României în primele trei zile de concurs. Fostul vicecampion olimpic a terminat pe locul 5, cu o săritură de 16,94 m, cea mai bună performanţă personală a sezonului. Tot joi seară, Mirela Lavric s-a calificat în finala probei de 800 m, cu timpul de 2:01.24 minute, cea mai bună performanţă personală a sezonului, cu care s-a clasat pe locul 4 în serie, obţinând calificarea în finală. În sesiunea de vineri dimineață, Daniela Stanciu s-a calificat în finală la săritura în înălţime, cu a 11-a performanță, 1,85 m, în timp ce Cristina Casandra a obținut prezența în finala probei de 3.000 de metri obstacole, după ce a obținut ultimul timp care a asigurat calificarea: 10 minute şi 48 de sutimi. De asemenea, Marius Cocioran s-a clasat, vineri, pe locul 23 în finala probei de 50 km marş, în condiţiile în care 26 de sportivi au încheiat cursa, iar cinci au abandonat şi trei au fost descalificaţi. Vineri seară, după închiderea ediției, alți trei atleți români au evoluat în finale: Mihai Donișan - la săritura în înălţime, Bianca Răzor - la 400 de metri și Bianca Perie - la aruncarea ciocanului.

CAMPION EUROPEAN DESCALIFICAT DIN MOTIVE TEHNICE. Sportivul francez Mahiedine Mekhissi, care a câştigat proba de 3.000 de metri obstacole, a fost descalificat deoarece şi-a dat maioul jos înainte de a trece linia de sosire. Mekhissi a fost descalificat după protestul depus de delegaţia Spaniei, al cărei reprezentant, Angel Mullera, ocupase locul 4. Respins iniţial, protestul Spaniei a fost în cele din urmă acceptat, astfel că Mekhissi a fost descalificat, medalia de aur revenind unui alt francez Yoann Kowal. „Cred că protestul depus de spanioli este anti fair-play”, a declarat directorul tehnic naţional francez, Ghani Yalouz. „Am prea mult respect pentru adversarii mei şi iubesc prea mult acest sport pentru a fi considerat antisportiv. Nimeni nu-mi va putea retrage victoria şi senzaţia simţită când am trecut linia de sosirea. Pur şi simplu am vrut să celebrez victoria ca un jucător de fotbal, nu a fost nicio aroganţă faţă de adversarii mei sau public”, a scris Mekhissi, pe Facebook.