Olanda - Norvegia, finala Campionatului European de handbal feminin

Sport 17 Decembrie 2016 / 08:49 712 accesări

Vineri seară, la Goteborg, s-au disputat semifinalele Campionatului European de handbal feminin din Suedia. În prima semifinală, Olanda a învins Danemarca, scor 26-22, după ce la pauză a fost egal, 13-13. Problema învingătoarei a fost rezolvată de olandeze la începutul reprizei secunde, când s-au desprins la 19-13, iar cursa de urmărire a danezelor nu a mai avut sorţi de izbândă. În cealaltă semifinală, Norvegia a trecut de Franţa, cu scorul de 20-16. Franţuzoaicele au condus cu 7-4 în prima repriză, dar la pauză norvegiencele au intrat cu un avantaj de două goluri, 11-9. Duminică, de la ora 16.30, este programată finala mică, Danemarca - Franţa, iar de la ora 19.00, finala mare, între Olanda şi Norvegia. Partidele vor fi transmise în direct de TVR 2 și TVR HD.

Tot vineri, în finala pentru locurile 5-6, România s-a impus cu scorul de 23-22, la pauză 11-11, în duelul cu Germania.