Olanda, eliminată cu înfrângeri pe linie

GRUPA B: PORTUGALIA - OLANDA 2-1 (Cr. Ronaldo 28, 74 / Van der Vaart 11)

Sport 18 Iunie 2012 / 00:00 388 accesări

Olanda şi Portugalia au luptat, aseară, la Harkov, pentru un loc în sferturi la EURO 2012. Porniţi cu şanse mari în lupta pentru câştigarea titlului european, olandezii părăsesc competiţia cu trei înfrângeri la activ, fiind deziluzia actualului turneu final.

Partida a început cu “portocala mecanică” în atac, antrenorul Bert van Marwijk mutând ofensiv prin introducerile din primul minut ale lui Van der Vaart şi Klaas-Jan Huntelaar. Olanda a ameninţat încă din start poarta lui Rui Patricio şi golul mult dorit a căzut în min. 11, Rafael Van der Vaart şutând perfect de la aproximativ 20 m, fără speranţe pentru portarul portughez. La acest scor, Portugalia a ieşit la joc şi ocaziile de gol au apărut şi la cealaltă poartă. Cristiano Ronaldo (min. 16), Helder Postiga (min. 17), Meireles (min. 18) şi, din nou, Cristiano Ronaldo (min. 23), nu l-au putut învinge pe Stekelenburg, iar reduta olandeză a cedat în cele din urmă. Lansat excelent de Joao Pereira, în min. 28, Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea, tot el fiind la un pas de a-şi aduce echipa în avantaj în min. 33. În repriza a doua s-a jucat pe contre, Portugalia fiind cel mai aproape de gol în min. 66, când Stekelenburg a respins salvator mingea şutată de Fabio Coentrao, după un contraatac al lui Cristiano Ronaldo. Portarul olandez a intervenit miraculos în min. 72, când a blocat mingea şutată de Nani, din interiorul careului mic, după o nouă cursă a lui Cristiano Ronaldo. Golul plutea în aer şi Portugalia a preluat conducerea în min. 74, Cristiano Ronaldo trecându-şi în cont dubla. Van der Vaart a fost la un pas de egalare în min. 82, însă mingea şutată de mijlocaşul olandez a lovit bara laterală. Acelaşi Cristiano Ronaldo a lovit şi el bara în min. 90, astfel că scorul final al partidei a fost Portugalia - Olanda 2-1.

Au evoluat - Portugalia (antrenor Paulo Bento): Rui Patricio - J. Pereira, B. Alves, Pepe, F. Coentrao - Meireles (72 Custodio), Veloso, Moutinho - Nani (87 Rolando), H. Postiga (64 N. Oliveira), Cr. Ronaldo; Olanda (antrenor Bert van Marwijk): Stekelenburg - Van der Wiel, Vlaar, Mathijsen, Willems (67 Afellay) - N. de Jong, Van der Vaart - Robben, Van Persie, Sneijder - Huntelaar. Cartonaşe galbene: J. Pereira / Willems, Van Persie. Au arbitrat: Nicola Rizzoli (centru) - Renato Faverani şi Andrea Stefani (asistenţi), Gianluca Rocchi şi Paolo Tagliavento (asistenţi suplimentari) - toţi din Italia; Martin Atkinson (rezervă - Anglia).