Olanda, prima finalistă!

Semifinala 1: Olanda - Uruguay 3-2 (Van Bronckhorst 18, Sneijder 70, Robben 73 / Forlan 41, M. Pereira 90+2)

Sport 07 Iulie 2010 / 00:00 374 accesări

Visul europenilor de a câştiga titlul mondial în afara continentului s-a îndeplinit după 80 de ani! Victoria Olandei în semifinala de aseară înseamnă că trofeul rămâne pe “Bătrânul Continent”, Olanda, Spania sau Germania urmînd să fie succesoarea Italiei în palmaresul Campionatului Mondial. Olandezii şi-au valorificat statutul de favoriţi în meciul cu Uruguay, chiar dacă golul lui Maxi Pereira i-a făcut să tremure în finalul prelungirilor!

Miza uriaşă a partidei, calificarea în finală, şi-a pus pecetea asupra evoluţiei jucătorilor, cel puţin în prima repriză, când am numărat fazele de poartă pe degetele unei singure mâini! Olanda a deschis scorul în min. 18, graţie unei execuţii splendide a lui Giovanni van Bronckhorst: şut cu stângul în diagonală, de la 35 m, în vinclul porţii lui Muslera. Meciul s-a animat puţin, sud-americanii au fost ceva mai activi, dar golul egalizator a venit tot în urma unui şut de la distanţă, expediat de Forlan, în min. 41: 1-1 la pauză.

Antrenorul olandez Bert van Marwijk a mutat inspirat la pauză, cu Van der Vaart în locul închizătorului De Zeeuw. Robben a avut mai multă libertate de mişcare şi Olanda s-a instalat la cârma partidei. După o dublă ratare Van der Vaart - Robben (min. 68), europenii au rezolvat calificarea în trei minute. Sneijder a înscris din careu, cu un şut la colţul lung (min. 70), iar Robben a trimis cu capul, bară-gol, o centrare ideală a lui Kuyt (min. 73). Acelaşi Robben a mai irosit două uriaşe ocazii de gol, scorul final fiind stabilit în prelungiri de Maxi Pereira, cu un şut din careu: 3-2 pentru Olanda, care a acces pe merit în ultimul act al competiţiei. Uruguay s-a dovedit totuşi o echipă fără anvergură, care şi-a depăşit condiţia la acest Campionat Mondial, beneficiind şi de un culoar favorabil.

Au evoluat - Olanda (antrenor Bert van Marwijk): Stekelenburg - Boulahrouz, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Zeeuw (46 Van der Vaart) - Kuyt, Sneijder, Robben (89 Elia) - Van Persie; Uruguay (antrenor Oscar Tabarez): Muslera - M. Pereira, Godin, Victorino, M. Caceres - Perez, Gargano, Arevalo Rios, A. Pereira (78 Abreu) - Cavani, Forlan (84 S. Fernandez). Cartonaşe galbene: Sneijder, Boulahrouz, Van Bommel / M. Pereira, Caceres. Au arbitrat: Ravshan Irmatov - Rafael Ilyasov (ambii din Uzbekistan) şi Bahadir Kocikarov (Kîrgîzstan), rezervă: Yuichi Nishimura (Japonia).