Olanda vrea să răzbune pierderea finalei din 1978

Sport 09 Iulie 2014 / 11:16 122 accesări

Olanda are un palmares favorabil cu Argentina. O singură înfrângere, dar şi cea mai dureroasă posibilă: 1-3 după prelungiri în finala campionatului mondial din 1978 din Argentina. Atunci Olanda a fost timp de 90 de minute mai bună, dar arbitrul italian Sergio Gonella nu a acordat un penalty Olandei și a tolerat jocul foarte dur al argentinienilor, refuzând să scoată cartonaşul roşu în două situaţii în care se impunea acest lucru. În ultimele 5 secunde de joc, la scorul de 1-1, Rob Rensenbrink a reluat de la 3 metri cu capul în bara verticală, ratând titlul mondial. În prelungiri, olandezi au căzut psihic şi Kempes a făcut diferenţa. Acum, Olanda are marea şansă de a bloca accesul Argentinei în finală şi nu a oricărei Argentine, ci pe cea a lui Messi. O Argentina care a rămas singura speranţă a continentului sud-american la titlul mondial. Ambele echipe au avut până în semifinale un parcurs sinuos. Olanda după victoria de senzaţie, 5-1, cu Spania, şi un meci bun cu un Chile aflat în formă bună, s-a chinuit îngrozitor cu Mexicul şi cu Costa Rica. De cealaltă parte Argentina a avut o prestaţie modestă cu Iranul, s-a chinuit cu Elveţia, dar a bătut la pas Nigeria şi Belgia, fără să forţeze. Meciul este la prima vedere unul echilibrat. Care s-ar putea decide în prelungiri. Ambele echipe nu pot utiliza al doilea jucător de valoare din lot: Argentina pe Di Maria, Olanda pe Van Persie, amândoi cu probleme medicale.