Olăroiu a ratat calificarea în sferturi

Cupa Asiei la fotbal

Sport 19 Ianuarie 2015 / 00:00 415 accesări

Cea de-a 16-a ediție a Cupei Asiei la fotbal a continuat în Australia cu partidele din ultima etapă a grupelor. Primul mare derby între două candidate la victoria finală s-a încheiat cu victoria coreenilor, care au trecut la limită de australieni, în ciuda faptului că echipa gazdă a dominat clar disputa! Coreea de Sud a câștigat Grupa A și va evita Japonia până în finală, dacă Japonia câștigă Grupa D. În Grupa B, formația lui Cosmin Olăroiu a ratat calificarea în sferturile de finală, pierzând clar meciul decisiv cu Uzbekistan, deși avea și varianta egalului. Rezultate înregistrate în etapa a treia - GRUPA A: Australia - Coreea de Sud 0-1 (Jung-Hyub Lee 32), Oman - Kuwait 1-0 (Al Muqbali 69). Clasament: 1. Coreea de Sud 9p (golaveraj: 3-0), 2. Australia 6p (8-2), 3. Oman 3p (1-5), 4. Kuwait 0p (1-6).

GRUPA B: Uzbekistan - Arabia Saudită 3-1 (Rashidov 2, 79, Shodiev 71 / Al Sahlawi 60-pen.), China - Coreea de Nord 2-1 (Sun Ke 1, 42 / Gao Lin 56-autogol). Clasament: 1. China 9p (5-2), 2. Uzbekistan 6p (5-3), 3. Arabia Saudită 3p (5-5), 4. Coreea de Nord 0p (2-7).

În sferturile de finală s-au calificat Coreea de Sud și Australia din Grupa A, respectiv China și Uzbekistan, din Grupa B. Astăzi sunt programate partidele din Grupa C, ambele la ora 11.00: Iran - Emiratele Arabe Unite și Qatar - Bahrain.