Ole Einar Bjørndalen rescrie istoria olimpică

Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci

Sport 10 Februarie 2014 / 00:00 555 accesări

Sâmbătă, proba masculină de sprint 10 km din cadrul concursului olimpic de biatlon de la Soci i-a revenit veteranului norvegian Ole Einar Bjørndalen, urmat de austriacul Dominik Landertinger, la 1,3 secunde, şi de cehul Jaroslav Soukup, la cinci secunde. Bjørndalen, care a împlinit 40 de ani la 27 ianuarie, a egalat astfel recordul de 12 medalii câştigate la JO de iarnă, ce era deţinut până acum de compatriotul său Bjørn Dæhlie. Acesta a fost al şaptelea titlu olimpic din cariera lui Bjørndalen, care mai are patru ocazii la Soci de a depăşi recordul.

Tot la biatlon, dar duminică, la sprint feminin (7,5 km), slovaca Anastasia Kuzmina şi-a păstrat titlul olimpic. Kuzmina, impecabilă la tir şi cu o impresionantă viteză la schi, le-a devansat pe rusoaica Olga Viluhina, sosită la 19,9 secunde, şi pe ucraineanca Vita Semerenko, la 21,7 secunde.

Norvegia a început cu dreptul şi concursul de schi fond. Sâmbătă, la schiatlon (7,5 km clasic +7,5 km liber) s-a impus Marit Bjoergen, marea favorită a probei şi cvadruplă campioană olimpică, având trei titluri câştigate la Vancouver în 2010, inclusiv în această probă. Ea a fost urmată de suedeza Charlotte Kalla, la 1,8 secunde, şi de norvegianca Heidi Weng, la 13,2 secunde. Duminică, în proba masculină de schiatlon (15 km clasic + 15 km liber), s-a impus elveţianul Dario Cologna, urmat la 4 zecimi de suedezul Marcus Hellner şi la 1,4 secunde de norvegianul Martin Johnsrud Sundby.

OLANDEZII, CEI MAI RAPIZI PATINATORI La patinaj viteză, Sven Kramer şi-a păstrat titlul olimpic la 5.000 m cu nou record olimpic, podiumul în totalitate olandez fiind completat de Jan Blokhuijsen, la 4,95 secunde, şi de Jorrit Bergsma, la 5,90 secunde. Olanda a cucerit aurul şi la 3.000 m feminin, prin Irene Wust, care şi-a trecut în palmares al treilea titlu olimpic. Ea le-a devansat pe Martina Sablikova (Cehia), campioana din 2010, şi pe rusoaica Olga Graf, care a adus ţării gazdă prima medalie la Soci. Irene Wust a mai câştigat aurul olimpic în 2006, pe aceeaşi distanţă, şi în 2010, la 1.500 m.

MATTHIAS MAYER S-A IMPUS LA COBORÂRE Concursul de schi alpin a debutat cu o spectaculoasă cursă masculină de coborâre, câştigată de austriacul Matthias Mayer. Schiorul de numai 23 de ani a fost urmat de italianul Christof Innerhofer, la 6 sutimi, şi de norvegianul Kjetil Jansrud, la 10 sutimi. Alţi doi dintre favoriţii cursei de duminică, norvegianul Aksel Lund Svindal (campion mondial şi lider al Cupei Mondiale în acest sezon) şi americanul Bode Miller, s-au clasat pe locurile 4, respectiv 8. Austria nu mai obţinuse aurul olimpic la coborâre din 2002, când a ieşit victorios Fritz Strobl. Mayer (23 de ani) a depăşit performanţa tatălui său, Helmut, care a fost medaliat cu argint în proba de slalom super-uriaş la Calgary, în 1988. Innerhofer a cucerit prima sa medalie olimpică, la trei ani după ce a urcat de trei ori pe podiumul Mondialelor de la Garmisch. Jansrud a adăugat un bronz medaliei de argint adjudecate în urmă cu patru ani, la Vancouver, în proba de slalom uriaş.

AMERICANII, REGI LA SLOPESTYLE În concursul de snowboard s-au decernat două seturi de medalii. Americanul Sage Kotsenburg, la slopestyle, a câştigat primul titlu olimpic acordat la Soci, sâmbătă dimineaţă, urmat de norvegianul Staale Sandbech şi de canadianul Mark McMorris. Proba similară feminină, de duminică, i-a revenit tot unei sportive din SUA, Jamie Anderson, urmată de finlandeza Enni Rukajarvi şi de britanica Jenny Jones, ultima fiind prima britanică din istorie care a câştigat o medalie olimpică pe zăpadă. Kotsenburg şi Anderson sunt primii campioni la snowboard slopestyle din istoria olimpică, proba fiind introdusă în premieră la Soci. Tot sâmbătă, canadianca Justine Dufour-Lapointe a câştigat titlul olimpic la freestyle (schi acrobatic pe teren accidentat), devansând-o pe sora sa, Chloe, şi pe americanca Hannah Kearney, campioana din 2010.

Aseară s-a încheiat şi concursul individual masculin de sanie. Campion olimpic a devenit germanul Felix Loch, în vârstă de 24 de ani, care şi-a apărat titlul cucerit la Vancouver 2010. Medalia de argint i-a revenit rusului Albert Demcenko (42 de ani), în timp ce bronzul a fost cucerit de italianul Armin Zoggeler (40 de ani). Italianul a obţinut a şasea sa medalie olimpică din carieră.

Tot aseară, Rusia a câştigat primul titlu olimpic la Soci, după ce s-a impus în proba pe echipe la patinaj artistic, iar Evgheni Pluşenko a cucerit a patra sa medalie la Jocurile Olimpice. Din echipa Rusiei au mai făcut parte Julia Lipniţkaia, Ksenia Stolbova, Fedor Klimov, Tatiana Volosojar, Maxim Trankov, Ekaterina Bobrova, Dmitri Soloviev, Elena Ilinih şi Nikita Kaţalapov. Medalia de argint a fost cucerită de echipa Canadei (Kaetlyn Osmond, Patrick Chan, Kevin Reynolds, Meagan Duhamel, Eric Radford, Kirsten Moore-Towers, Dylan Moscovitch, Tessa Virtue, Scott Moir), iar bronzul a revenit Statelor Unite ale Americii (Gracie Gold, Ashley Wagner, Jeremy Abbott, Jason Brown, Marissa Castelli, Simon Shnapir, Meryl Davis, Charlie White).

Duminică seară, la sărituri cu schiurile, polonezul Kamil Stoch a cucerit primul său titlu olimpic, pe trambulina mică, în urma unor sărituri de 105,5 m şi 103,5 m, cu care a acumulat 134,7 puncte. Liderul Cupei Mondiale, în vârstă de 26 de ani, a avut cele mai lungi sărituri din concurs în ambele manşe, fiind urmat de slovenul Peter Prevc (130,5p) şi de norvegianul Anders Bardal (128,3p).