Ole Einar Bjoerndalen a intrat în istoria JO de iarnă

Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci

Sport 20 Februarie 2014 / 00:00 497 accesări

Ieri, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, au fost decernate opt titluri. În concursul de snowboard au avut loc probele de slalom uriaş paralel, în care americanul Vic Wild, care a reprezentat Rusia, a câştigat medalia de aur, iar soţia sa, Aliona Zavarzina, a obţinut bronzul în proba feminină! Wild l-a învins în finală pe elveţianul Nevin Galmarini, în timp ce slovenul Zan Kosir a obţinut medalia de bronz. În proba feminină, aurul a fost câştigat de elveţianca Patrizia Krummer, care a învins-o în finala mare pe japoneza Tomoka Takeuchi. Kummer (26 de ani) este vicecampioana mondială a probei.

Vic Wild (27 de ani) este singurul cetăţean american ce a concurat pentru Rusia la Jocurile Olimpice şi singurul bărbat cu şanse la succesul olimpic într-o competiţie puţin cunoscută în ţara sa de adopţie. O disciplină relativ nouă în programul olimpic, snowboardul este dominat în mod tradiţional de sportivii din SUA. Rusia obţinuse o singură medalie la acest sport, prin Ekaterina Iliuhina, argint în 2010, la Vancouver. Ideea cererii cetăţeniei ruse i-a venit de la campioana rusă la snowboard Aliona Zavarzina, cu care Wild se întâlnea acum câţiva ani şi care, între timp, i-a devenit soţie. Un alt sportiv rus naturalizat înaintea Jocurilor Olimpice, patinatorul sud-coreean Victor Ahn, a câştigat o medalie de aur şi una de bronz în probele de short track.

TED LIGETY, CONFORM AŞTEPTĂRILOR Slalomul uriaş masculin i-a revenit marelui favorit la aur, americanul Ted Ligety (29 de ani), care în ultimii ani a dominat această specialitate din schiul alpin. Dublul campion mondial (2011 şi 2013) a fost lider detaşat după prima manşă, reuşind să-şi păstreze poziţia fruntaşă până la final. Ligety i-a devansat pe francezii Steve Missillier, cu 48 de sutimi, şi Alexis Pinturault, cu 64 de sutimi. Missilier (29 de ani), doar al zecelea după prima manşă, a fost marea surpriză, el neavând până acum decât un singur podium în Cupa Mondială, locul 3 în slalomul special de la Val d'Isère (2010). Pinturault (22 de ani) este cel mai bun schior al Franţei, dar nu a reuşit să ia decât bronzul. Vicecampionul mondial Marcel Hirscher (Austria) s-a clasat pe locul al patrulea. Din 109 concurenţi care au fost înscrişi în cursă, nu mai puţin de 26 au abandonat în prima manşă, cel mai cunoscut fiind elveţianul Didier Defago, doi nu au luat startul, iar doi au fost descalificaţi. Alţi şase schiori au abandonat în manşa a doua, printre ei fiind şi norvegianul Kjetil Jansrud, campion olimpic la slalom super-uriaş şi medaliat cu bronz la coborâre, iar altul a fost descalificat.

FINAL DRAMATIC ÎN PROBA DE SPRINT PE ECHIPE La schi fond, ieri au avut loc probele de sprint pe echipe. La feminin s-a impus Norvegia, echipă formată din Marit Bjoergen şi Ingvild Flugstad Oestberg, urmată de Finlanda (Kerttu Niskanen şi Aino-Kaisa Saarinen), la 9 secunde şi 9 sutimi, şi de Suedia (Ida Ingemarsdotter şi Stina Nilsson), la 19,77. La masculin a câştigat Finlanda, echipă formată din Iivo Niskanen şi Sami Jauhojaervi. Medalia de argint a revenit reprezentanţilor ţării gazdă, Maksim Vilegjanin şi Nikita Kriukov, care au avut o întârziere de 97 de sutimi, iar bronzul a fost cucerit de suedezii Emil Joensson şi Teodor Peterson, sosiţi cu 15 secunde şi 12 sutimi întârziere. Germanii Hannes Dotzler şi Tim Tscharnke, care se numărat printre favoriţi, au terminat pe locul 7, după ce se aflau pe poziţia a treia cu câteva sute de metri înainte de final. Tscharnke s-a împiedicat însă de schiul lui Kriukov şi a căzut, ratând un bronz pe care l-ar fi câştigat lejer, dacă nu chiar o medalie mai strălucitoare!

SABLIKOVA, PESTE OLANDEZE Proba feminină de 5.000 m din cadrul concursului de patinaj viteză a fost una dintre puţinele în care Olanda nu a cucerit aurul! Campioană olimpică a devenit sportiva cehă Martina Sablikova, campioană olimpică şi la Vancouver, care a fost urmată de olandezele Ireen Wust şi Carien Kleibeuker. Olanda a câştigat 21 dintre cele 30 de medalii acordate până în prezent, la Soci, în concursul de patinaj viteză.

OLE EINAR BJOERNDALEN A INTRAT ÎN ISTORIA JOCURILOR OLIMPICE Proba de ştafetă mixtă din cadrul concursului de biatlon de la Soci va intra cu siguranţă în istoria Jocurilor Olimpice de iarnă. Asta pentru că legendarul sportiv norvegian Ole Einar Bjoerndalen a devenit, la 40 de ani, cel mai medaliat sportiv din istoria JO de iarnă, cu 13 trofee. El l-a întrecut astfel pe compatriotul său, fondistul Bjoern Daehlie, care a rămas cu 12 medalii. Bjoerndalen a obţinut ieri cea de-a opta medalie de aur, care li se adaugă celor patru de argint şi una de bronz. Bjoerndalen a făcut echipă cu Tora Berger, Tiril Eckhoff şi Emil Hegle Svendsen. Argintul a intrat în posesia Cehiei (Veronika Vitkova, Gabriela Soukalova, Jaroslav Soukup şi Ondrej Moravec), care a avut o întârziere de 32,6 secunde, iar bronzul a fost al Italiei (Dorothea Wierer, Karin Oberhofer, Dominik Windisch şi Lukas Hofer), care a ajuns cu 58,2 secunde mai târziu.

Echipajul Canada 1, format din Kaillie Humphries şi Heather Moyse, a cucerit medaliile de aur în proba feminină de bob dublu. Canada se afla pe locul secund după primele manşe, dar a reuşit în ultima manşă să recupereze diferenţa faţă de echipajul SUA 1 (Elana Meyers, Lauryn Williams), lider în primele trei manşe. Fosta atletă Lauryn Williams a cucerit aurul la JO de la Londra cu ştafeta SUA, la 4x100 m. SUA 1 s-a clasat la 10 sutimi, iar SUA 2 (Jamie Greubel, Aja Evans) a ocupat locul al treilea, la exact o secundă. Humphries şi Moyse şi-au păstrat titlul olimpic cucerit în 2010, la Vancouver.