Ole, ola, Barcelona!

Fotbal / Liga Campionilor, semifinale, manşa retur: FC BARCELONA - REAL MADRID 1-1

Sport 04 Mai 2011 / 00:00 728 accesări

FC Barcelona este prima echipă calificată în finala Ligii Campionilor la fotbal, sezonul 2010-2011, care se va disputa pe 28 mai, la Londra, pe stadionul Wembley. După victoria din tur, cu 2-0, de la Madrid, Barcelona nu s-a limitat să apere dubla lui Messi de pe Santiago Bernabeu şi a oferit un adevărat spectacol în prima repriză pe Camp Nou, doar intervenţiile lui Cassilas la şuturile lui Leo Messi şi David Villa păstrând tabela de marcaj neschimbată. După pauză, un fan a pătruns pe teren, fiind placat cu greu de oamenii de ordine, incomodaţi de terenul îmbibat de apă din cauza ploii mai mult decât jucătorii. Primul gol a venit în min. 54, autor Pedro Rodriguez, după o pasă excelentă a lui Iniesta, iar Real a restabilit egalitatea, prin Marcelo, după bara lui Di Maria, în min. 64. Finalul partidei a consemnat revenirea pe teren a lui Abidal, după operaţia suferită în luna martie, fundaşul Barcelonei fiind aplaudat la scenă deschisă. Scor final: FC Barcelona - Real Madrid 1-1 (Pedro Rodriguez 54 / Marcelo 64).

Au evoluat - FC Barcelona (antrenor Josep Guardiola): Victor Valdes - Dani Alves, Mascherano, Pique, Puyol (cpt.) (90 Abidal) - Xavi Hernandez, Busquets, Iniesta - Pedro Rodriguez (90+2 Afellay), Messi, D. Villa (74 S. Keita); Real Madrid (antrenor Jose Mourinho): Casillas (cpt.) - Arbeloa, R. Carvalho, Albiol, Marcelo - L. Diarra, Xabi Alonso - Di Maria, Kaka (60 Ozil), Cr. Ronaldo - Higuain (55 Adebayor). Cartonaşe galbene: Pedro Rodriguez / R. Carvalho, L. Diarra, Xabi Alonso, Marcelo, Adebayor. Au arbitrat: Frank De Bleeckere - Walter Vromans şi Mark Simons, rezervă: Serge Gumienny, adiţionali: Luc Wouters şi Peter Vervecken (toţi din Belgia).