Opt medalii naţionale pentru kaiaciştii de la CS Farul

Sport 02 August 2008 / 00:00 498 accesări

După ce la sfîrşitul săptămînii trecute a găzduit Cupa României la kaiac-canoe, întrecerile sportului cu vîsle au continuat la Bascov, odată cu desfăşurarea Campionatului Naţional pentru juniori I, II şi cadeţi. În cadrul întrecerilor ce s-a încheiat joi, Clubul Sportiv Farul a reuşit să-şi treacă în palmares nu mai puţin de opt medalii, obţinute de cei 14 sportivi constănţeni înscrişi în competiţie. Kaiaciştii antrenaţi de Maria, Ştefan şi Gabriel Aftenie au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de cinci ori, cele mai medaliate fiind Anişoara Cătrună şi Elena Renţea, care s-au impus în mai puţin de patru zile de două ori în probele de k2x500 m şi k 2x1.000 m. Astfel, după ce au obţinut două medalii de aur la Cupa României, elevele Colegiului Economic “Virgil Madgearu” au trecut primele linia de sosire şi în cadrul celor două probe de la naţionalele pentru juniori I. Tot pe podiumul de la k 2x500 m şi k 2x1.000 m de la juniori I au urcat şi Ana-Monica Cezar şi Lucia Moraru, care au ocupat poziţia a treia în ambele probe. Alte trei medalii de aur au fost obţinute de Emilia Turtoi (eleva a Şcolii Gen. Nr. 12 “Bogdan Petriceicu-Haşdeu”) la k 1x1.000 m, Ionuţ Maniachin (elev la Şc. Gen. Jurilovca), care s-a impus în proba masculină de k 1x100 m, precum şi echipajul format din Ionuţ Cosmin Sîrbu, Alexandru Mona, Liviu Veber (elevi la Şcoala Gen. “Ostra” din Botoşani) şi Alexandru Mariniuc (elev la Şcoala Gen. Nr. 12 “ Bogdan Petriceicu-Haşdeu”), care a terminat pe prima poziţia cursa de k 4x1.000 m. Singura medalia de argint a delegaţiei constănţene a fost adusă de Vasile Cătălin Grigoraş (elev la Şcoala Gen. “Ostra’ din Botoşani) la K 1x2.000 m. “Sportivii au muncit mult pentru aceste medalii şi vrem să mulţumit pe această cale tuturor celor care au fost permanent alături de noi, contribuind sub diverse forme la aceste frumoase rezultate. Mă bucur că munca depusă de aceşti tineri minunaţi nu a fost în zadar”, a spus, bucuros, antrenorul Ştefan Aftenie.