Oţelul şi CFR, în penultimul act al Cupei României

Fotbal / Cupa României, sferturi de finală

Sport 29 Noiembrie 2012 / 00:00 421 accesări

Oţelul Galaţi şi CFR Cluj au obţinut, ieri, calificarea în semifinalele Cupei României-Timişoreana la fotbal, ediţia 2012-2013. Partida de la Piatra Neamţ a fost întreruptă în prima repriză, în min. 27, din cauza ceţii vizibilitatea fiind extrem de redusă. Meciul a fost reluat după o oră. Tot aseară, în cel mai aşteptat duel din sferturi, la Cluj-Napoca, CFR a eliminat pe Dinamo, după prelungiri.

Rezultate - marţi: Petrolul Ploieşti - Concordia Chiajna 2-1 (Bokila 44, 54 / Purece 82-pen.); miercuri: Ceahlăul Piatra Neamţ - Oţelul Galaţi 0-2 (L. Iorga 11, Băjenaru 65), CFR Cluj - Dinamo Bucureşti 2-1 (R. Bastos 66, G. Mureşan 101 / M. Alexe 62) - după prelungiri.

Astăzi este programat ultimul meci din sferturi: Rapid Bucureşti - Astra Giurgiu (ora 20.30, la Bucureşti, Digi Sport 1).

În semifinale, Petrolul Ploieşti va înfrunta pe Oţelul Galaţi, iar CFR Cluj va avea ca adversară învingătoarea din întâlnirea Rapid Bucureşti - Astra Giurgiu. Manşa tur a semifinalelor va avea loc pe 12 decembrie, iar returul, pe 17 aprilie 2013. Finala este programată pe 1 iunie 2013.