„Oval 5 Beach Rugby Black Sea Romania“, la final

După trei zile de confruntări spectaculoase

Sport 05 Iulie 2013 / 00:00 818 accesări

La Arena Sport a Club Volei Municipal Tomis Constanţa din zona Cazino din Mamaia s-a încheiat, ieri, a patra ediţie a turneului „Oval 5 Beach Rugby Black Sea Romania”. După finalele programate în ultima zi la fiecare categorie, U10, U12, U14, U16, U17, U18 şi fete, organizatorii au pregătit şi un moment aşteptat cu plăcere de toţi cei prezenţi. Actuali jucători, alături de foste glorii ale rugby-ului românesc, antrenori şi actuali arbitri, au disputat o partidă (două reprize de câte cinci minute) pe nisipul răcorit de ploaie de la Arena Sport, încurajaţi de pe margine de alţi foşti jucători trecuţi de prima tinereţe. După acest ultim meci a fost programată şi festivitatea de premiere, în care echipele clasate pe podium au fost recompensate pe măsura performanţei. Singura echipă constănţeană care s-a impus la una din categoriile prezentate anterior a fost Muschetarii Mihail Kogălniceanu, pregătită de Cornel Vasile şi Romeo Bezuşcu, la grupa Under 10. Au fost acordate şi premii speciale pentru cei mai buni jucători - U10: Lucian Buga (Kogălniceanu), U12: Vlad Bălan (Dinamo), U14: Ionuţ Badea (CTMRTF), U16: Marian Mihăiuc (CTMRTF), U17: Eugen Melinte (Cleopatra), U18: Mihai Claudiu (CTMRTF), fete: Roxana Anghel (Paşcani). Premiul Miss Oval 5 a fost câştigat de Camelia Bratie (CN AV).

„A fost un turneu frumos. În judeţul Constanţa se desfăşoară un program de rugby susţinut de Consiliul Judeţean Constanţa, care finanţează rugby-ul în peste 30 de şcoli. Dacă am mobiliza jucătorii din judeţul Constanţa de la aceste şcoli, am putea aduce dublul copiilor care au fost prezenţi acum. Participarea numeroasă, din multe judeţe, îmi dă speranţe pentru viitorul rugby-ului românesc”, a declarat preşedintele Asociaţiei Judeţene de Rugby Constanţa, Florian Constantin.

Rezultatele înregistrate ieri, în meciurile pentru stabilirea podiumului - U10, finala mică: CSO Ovidiu - RC Braşov 50-0, finala mare: Muschetarii Mihail Kogălniceanu - Dinamo Bucureşti 40-0; U12, finala mică: Ovidiu - Pilierul Prisăcani 35-5, finala mare: Dinamo - Braşov 15-20; U14, finala mică: CSM Bucureşti - Ovidiu 0-5, finala mare: PCE Ilfov - Prisăcani 5-35; U16, finala mică: PCE Ilfov - LPS Focşani 25-20, finala mare: CTMRTF Bucureşti - Tomitanii Constanţa 25-10; U17, finala mică: Cleopatra II Constanţa - Sportul Ciorogârla 25-0, finala mare: Cleopatra I Constanţa - CTMRTF Bucureşti 10-15; U18, finala mică: Cleopatra I - Cleopatra II 25-10, finala mare: CN AV I Bucureşti - CTMRTF 5-20; fete, finala: Grup Şcolar Paşcani - CN AV 20-0; old-boys: Rechinii Năvodari - CSM Sibiu 35-45.