Ovidiu a remizat cu Rapid II

Fotbal / Liga a III-a la fotbal, Seria a II-a, etapa a 12-a

Sport 29 Octombrie 2008 / 00:00 826 accesări

CSO Ovidiu a fost foarte aproape să cîştige pe terenul primei clasate din Liga a III-a la fotbal, Seria a II-a, terminînd la egalitate cu Rapid II Bucureşti, scor 1-1. Gazdele au condus la pauză, I. Drăgoi a egalat în min. 60, iar în min. 85 Curumi a trimis în bară! „Sînt mulţumit de joc şi de rezultat. Meciul a fost frumos, cu ocazii de ambele părţi, şi cred că rezultatul este echitabil”, a declarat Cătălin Anghel, antrenorul principal al formaţiei din Ovidiu. Portul a cîştigat cu 1-0 în faţa Politehnicii Galaţi, gol M. Niţă, în min. 30, reuşind primul succes după o serie de patru meciuri fără victorie. „Am făcut o primă repriză bună, apoi am făcut puţin pasul înapoi, dar am controlat partida. Ne-am apărat foarte bine, astfel că oaspeţii nu au trimis nici un şut pe spaţiul porţii!”, a spus antrenorul principal al constănţenilor, Gabriel Şimu. CS Eforie a pierdut meciul jucat în deplasare cu Inter Gaz, după ce a jucat în zece din min. 28, cînd Tănase a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. „Victoria gazdelor este meritată, chiar dacă scorul este poate exagerat. Sîntem în continuare afectaţi de accidentări, mai ales în zona fundaşilor centrali”, a explicat Alberty Başchir, preşedintele clubului din Eforie. Într-un alt joc, Săgeata Stejaru a remizat pe teren propriu cu Dunărea Călăraşi, scor 0-0, ambele formaţii menţinîndu-se în plutonul fruntaş.

Rezultatele etapei: CSM Medgidia - FC Farul II Constanţa 1-2; Portul Constanţa - Politehnica Galaţi 1-0; Rapid II Bucureşti - CS Orăşenesc Ovidiu 1-1; Inter Gaz Bucureşti - CS Eforie 3-0; Săgeata Stejaru - Dunărea Călăraşi 0-0; CF Brăila - Viitorul Însurăţei 3-1; Steaua II Bucureşti - Rocar Bucureşti 3-0. Callatis Mangalia şi Unirea Slobozia au stat.