Paraguay, cu un picior în optimi

Grupa F: Slovacia - Paraguay 0-2 (Vera 27, Riveros 86)

Sport 21 Iunie 2010 / 00:00 356 accesări

Tentativa sud-americanilor de a promova cu toate cele cinci reprezentante în optimi a mai bifat o bornă, Paraguay făcând un pas mare către calificare, după ce a trecut, ieri, cu 2-0, de Slovacia. Decis să dea marea lovitură, chiar împotriva unor contracandidaţi la calificarea în optimi, selecţionerul Gerardo Martino a mizat pe un triunghi ofensiv, în care şi-a găsit loc şi vedeta lui Manchester City, Roque Santa Cruz. În schimb, golgeterul de la Benfica Lisabona, Oscar Cardozo, a fost lăsat pe banca de rezerve. De partea cealaltă, dornic să schimbe ceva faţă de partida de debut, cu Noua Zeelandă, tehnicianul slovac Vladimir Weiss a mutat surprinzător, titularizându-l pe mijlocaşul lui FC Timişoara, Jan Kozak, care a debutat astfel la turneul final. Paraguayenii au dominat cu autoritate debutul partidei, portarul Mucha respingând de la vinclu şutul lui Santa Cruz, la doar patru minute de la fluierul de start. Presiunea şi-a spus cuvântul şi Vera a deschis scorul la jumătatea primei reprize, cu un şut plasat, de la 14 m, după pasa perfectă venită de la Barrios. Slovacii nu au avut puterea să reacţioneze, astfel că jocul a continuat să curgă spre poarta lui Muchta, doar intervenţiile lui Skrtel păstrând scorul neschimbat. După pauză, europenii au încercat timid să readucă egalitate, dar marile ocazii au fost tot în contul elevilor lui Martino. Cea mai mare i-a aparţinut aceluiaşi Vera, a cărui lovitură de cap a trecut puţin pe lângă poarta lui Mucha, în min. 73. Soarta partidei s-a decis cu patru minute înainte de final, când Riveros a mărit diferenţa cu o “torpilă” de la marginea careului. Drept urmare, cu patru puncte, Paraguay se poate gândi deja la faza următoare a întrecerii, în timp ce slovacii mai speră într-o minune în faţa campioanei mondiale en titre, Italia.

Au evoluat - Slovacia (antrenor Vladimir Weiss): Mucha - Pekarik, Skrtel, Salata (83 Stoch), Durica - Sestak (70 Holosko), Strba, Hamsik, Weiss jr. - Kozak - Vittek; Paraguay (Gerardo Martino): Villar - Bonet, Da Silva, Alcaraz, Morel - Vera (88 Barreto), Caceres, Riveros - Santa Cruz, Barrios (82 Cardozo), Valdez (68 A. Torres). Cartonaşe galbene: Durica, Sestak, Weiss jr. / Vera. Au arbitrat: Eddy Maillet (I-le Seychelles) - Evarist Menkouande (Camerun) şi Bechir Hassani (Tunisia), rezervă: Joul Aguilar (El Salvador).