Paraguay, pentru prima oară în sferturi

Optimi de finală: Paraguay - Japonia 5-3 (0-0, după prelungiri şi lovituri de departajare)

Sport 30 Iunie 2010 / 00:00 359 accesări

Îmbătate de şansa de a ajunge în sferturile de finală, Paraguay şi Japonia au oferit, ieri, un spectacol trist, chinuindu-se să ducă la bun sfârşit un meci care a semănat mai degrabă cu o luptă a nervilor decât un joc de fotbal. Considerată favorită la calificare, reprezentativa sud-americană a început mai bine, însă prima ocazie a apărut abia în min. 21, şutul lui Barrios fiind blocat de portarul Kawashima. Niponii au replicat un minut mai târziu, cu un şut fabulos expediat de Matsui, de la 30 m, care a zguduit transversala. Au fost singurele faze spectaculoase ale primei reprize, cele două combatante fiind preocupate mai degrabă să nu primească gol. Frica de o eliminare în optimi s-a acutizat după pauză, astfel că spectacolul a lipsit cu desăvârşire, deşi asiaticii i-au dat ceva emoţii lui Villar, după o grămadă de centrări. Fără rezultat însă, spectatorii plictisindu-se îngrozitor din cauza jocului slab al ambelor echipe. Mai mult, jucătorii au început să tragă de timp cu jumătate de oră înainte de finalul timpului regulamentar, aşteptând să se ajungă la prelungiri şi, apoi, la lovituri de departajare. Prelungirile au debutat cu sud-americanii atacând, introducerea golgeterului de la Benfica Lisabona, Oscar Cardozo, părând să trezească la viaţă ofensiva paraguayană. Nu a fost însă decât un foc de paie, precauţia lui Gerardo Martino oprind dorinţa elevilor săi de a ataca. Drept urmare, s-a ajuns la lovituri de departajare, unde paraguayenii au avut nervii mai tari. După ce fiecare echipă a marcat de câte două ori, Komano a trimis puternic în transversală, deschizând drumul sud-americanilor către sferturi. Aceştia nu au ezitat, ultima execuţie de la punctul cu var, a lui Cardozo, aducând cea mai mare performanţă din istoria naţionalei paraguayene: prezenţa în premieră în sferturile de finală.

Au evoluat - Paraguay (antrenor Gerardo Martino): Villar - Bonet, Da Silva, Alcaraz, Morel - Vera, Ortigoza (75 Barreto), Riveros - Santa Cruz (94 Cardozo), Barrios, Benitez (60 Valdez); Japonia (antrenor Takeshi Okada): Kawashima - Komano, Nakazawa, Tanaka, Nagatomo - Abe (81 Nakamura) - Hasebe, Matsui (65 Okazaki), Endo, Okubo (105 Tamada) - Honda. Cartonaşe galbene: Matsui, Nagatomo, Honda. Au marcat la loviturile de departajare: Barreto, L. Barrios, Riveros, Valdez şi Cardozo - pentru Paraguay, respectiv Endo, Hasebe şi Honda - pentru Japonia, niponul Komano fiind singurul care a ratat. Au arbitrat: Frank de Bleeckere - Peter Hermans şi Walter Vromans (toţi din Belgia), rezervă: Peter O’Leary.