Parcurs perfect pentru junioarele României la CE de tenis de masă

Sport 16 Iulie 2009 / 00:00 399 accesări

Ziua de marţi nu a reprezentat, la Praga (Cehia), trei ceasuri rele pentru junioarele din echipa României de tenis de masă. Constănţencele Cristina Hîrîci şi Anamaria Sebe (ambele de la LPS CSS “Nicolae Rotaru” - CS Farul), Camelia Postoacă (CS Pristavu Cîmpulung) şi Andrada Vincze (CS Armătura Zalău) au devenit campioane europene, la capătul unei finale cu Ungaria care a avut de toate. Seturi maraton, performera fiind Hîrîci, care a cedat într-un set cu 18-20 şi a cîştigat alt set cu 16-14, reveniri spectaculoase, Sebe a fost la un pas să cîştige meciul de la 0-2, iar Postoacă a întors rezultatul în partida decisivă, după ce a cedat în primul set. Aşa cum spunea Cristina Hîrîci, după semifinala cu Polonia, încrederea în forţele proprii a fost un lucru extrem de important în finala competiţiei. Iar lacrimile amare vărsate de Anamaria Sebe după meciul pierdut, cu 2-3, la Edina Toth, s-au transformat în lacrimile bucuriei la finalul confruntării cu Ungaria. Antrenoare echipei maghiare, Zuzsa Olgh, a remarcat concentrarea Cristinei Hîrîci şi Cameliei Postoacă, şi a admis că junioarele tricolore au alcătuit o formaţie mai valoroasă. În drumul spre medaliile de aur, România a învins, cu 3-0, în toate cele trei meciuri în Grupa A, cu Lituania, Ucraina şi Croaţia, în optimi a dispus, cu 3-1, de Suedia, în sferturi a cîştigat, cu 3-2, duelul cu Franţa, în semifinala a trecut, cu 3-0, de Polonia, iar în marea finală a dispus, cu 3-2, de Ungaria.

Ieri au început şi partidele din probele individuale, în prima zi evoluînd şi juniorul constănţean Lucian Munteanu (LPS CSS “Nicolae Rotaru” - CS Farul). În primul tur (primii 256 de jucători), Munteanu a cedat, scor 2-4 (5-11, 4-11, 11-8, 2-11, 11-6, 9-11), în duelul cu finlandezul Roope Kantola.