Participare record la etapa constănţeană a Cupei “Danone” la fotbal

Sport 11 Mai 2009 / 00:00 891 accesări

Stadionul “Voinţa” din Complexul Sportiv “Badea Cîrţan” a fost luat cu asalt, duminică, de participanţii la etapa constănţeană a Cupei “Danone” la fotbal, ediţia a X-a, competiţie rezervată copiiilor cu vîrsta cuprinsă între 10 şi 12 ani. Cotidianul “Telegraf” a fost partener media al acestui eveniment. Cele 35 de echipe, record de participare, au luptat pentru victoria finală, 490 de jucători fiind urmăriţi de cei aproximativ 1.500 de spectatori care au creat în tribune o atmosferă specifică marilor competiţii. La lovitura de deschidere a întrecerii au fost prezenţi şi trei foşti mari jucători ai Farului, Dumitru Antonescu, Paul Peniu şi Sevastian Iovănescu. În marea finală s-au întîlnit echipele Şcolii Generale Nr. 6 “Nicolae Titulescu” din Constanţa (profesor Constantin Boroianu) şi Şcolii Generale “Grigore Moisil” din Năvodari (profesor Ligia Mangri). Învingătoare cu scorul de 4-0, Şcoala Generală Nr. 6 “Nicolae Titulescu” a devenit campioana Constanţei şi a obţinut calificarea la etapa finală a Cupei “Danone” 2009, care va avea loc la Bucureşti, pe 6 iunie. „Visul nostru este acela de a merge în Brazilia, de a cîştiga finala de la Bucureşti. Este pentru a treia oară cînd echipa Şcolii nr. 6 merge în turneul naţional al Cupei Danone. Competiţia este una deosebită” a declarat Constantin Boroianu. Premiul de 300 euro oferit de Danone pentru cea mai activă galerie a fost adjudecat de galeria Şcolii nr. 39 “Nicolae Tonitza”, premiu constînd în echipamente sportive. Locul 2 a fost ocupat de galeria Şcolii din Castelu, premiată cu 200 euro pentru felul în care şi-a susţinut favoriţii. Următoarele etape se vor disputa la Cluj-Napoca (16 mai), Bucureşti (23 şi 24 mai) şi Timişoara (31 mai). Formaţia care va cîştiga turneul final va reprezenta România la Finala Mondială a “Danone Nations Cup”, programată în luna octombrie, în Brazilia, la Sao Paolo, unde va fi prezent şi Zinedine Zidane, patronul spiritual al competiţiei.