Partide de mare spectacol în sferturile Trofeului “Telegraf”

Trofeul “Telegraf” la fotbal în sală, ediţia a 21-a

Sport 27 Februarie 2012 / 00:00 4277 accesări

Săgeata Stejaru, Municipal, Arca ANR şi Club 29 Eforie sunt echipele calificate în semifinalele ediţiei a 21-a a Trofeului “Telegraf” la fotbal în sală, cea mai veche competiţie de acest gen din ţară rezervată veteranilor. Duminică, la Sala Sporturilor, în sferturile de finală, spectatorii au putut urmări patru confruntări pe muchie de cuţit, în care norocul a surâs celor patru echipe care continuă lupta pentru mult râvnitul trofeu. În primul meci din sferturi, unul pe muchie de cuţit, Săgeata a trecut, după prelungiri, de CFR, golul victoriei fiind înscris de Csaba, după care partida Municipal - Capitol ’84 a luat sfârşit în ultimul minut de joc, deoarece echipa Capitol ’84 a refuzat să mai reia meciul, după ce Municipal a marcat ultimul gol. Duelul Arca ANR - Telegraf a fost unul extrem de spectaculos, Telegraf revenind de la 0-2, dar Marian Popa a lovit decisiv spre final. Ultima întâlnire din sferturi, Vulturii Cazino - Club 29 Eforie, s-a încheiat cu succesul la limită al echipei Club 29 Eforie, golul lui Viorel Farcaş venind după ce formaţia Vulturii Cazino a ratat o lovitură de la 7 m.

Rezultatele înregistrate în sferturi: Săgeata Stejaru - CFR Constanţa 3-2 (1-1, 2-2; au marcat: Florin Beraru, Florin Săraru, Kando Peter Csaba / Cristi Şchiopu, Mihai Georgescu) - după prelungiri; Municipal - Capitol ’84 4-3 (2-2; au marcat: Sorin Chivu 2, Mihai Guliu, Ştefan Florescu / Ionuţ Gudi, Marian Florea, Dănuţ Turtoi); Arca ANR - Telegraf 3-2 (1-0; au marcat: Marian Popa 2, Cosmin Chirea / George Pitu, Ionel Păun); Vulturii Cazino - Club 29 Eforie 0-1 (0-1; a marcat: Viorel Farcaş). Tot duminică s-a disputat şi finala Campionatului Judeţean de futsal, City Expres Constanţa învingând, cu 10-3 (3-1), pe Gloria Băneasa.

În semifinalele Trofeului “Telegraf”, programate sâmbătă, 3 martie, Săgeata Stejaru va întâlni Club 29 Eforie, iar Arca ANR va înfrunta pe Municipal. Finalele se vor disputa duminică, 4 martie.

Turneul este organizat de cotidianul Telegraf, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa.