Pas cu dreptul pentru CS Volei 2004 Tomis

Volei (f) / Cupa CEV, 16-imi de finală, manşa tur: CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA - ARUJI ANORTHOSIS FAMAGUSTA 3:1

Sport 09 Decembrie 2010 / 00:00 669 accesări

Deşi toată lumea o considera drept mare favorită şi aştepta o victorie în număr minim de seturi, CS Volei 2004 Tomis Constanţa a întâmpinat o dârză opoziţie din partea echipei cipriote Aruji Anorthosis Famagusta, în manşa tur din cadrul 16-imilor de finală ale Cupei CEV. Meciul disputat aseară, în Sala Sporturilor, a început conform aşteptărilor, cu un prim set în care gazdele au fost net superioare. Gavrilescu şi Trică au avut serii de servicii foarte bune, iar Nemţanu a fost stăpână pe fileu în atac: 25:12! La 4:1 pentru Constanţa în setul secund, antrenoarea Gioulia Saltsevits a cerut time-out şi jocul s-a echilibrat imediat. Oaspetele au trecut la conducere, profitând de erorile comise la preluare de constănţence, schimbările efectuate de Darko Zakoc nu au avut efectul scontat şi Anorthosis a egalat la seturi, după 25:22. Formaţia cipriotă a prins curaj şi a dominat setul 3, conducând până la 17:18, când gazdele au întors rezultatul, după trei puncte reuşite la rând, şi s-au impus cu 25:22. Ultimul act n-a avut istoric şi s-a terminat la fel ca primul, cu 25:12. Scor final: 3:1 pentru CS Volei 2004 Tomis, care nu va avea deloc un meci uşor la returul din Cipru, programat marţea viitoare, de la ora 20.00.

ZAKOC, INSPIRAT LA SCHIMBĂRI. Antrenorul gazdelor a titularizat-o pe Ciobanu în meciul de aseară, însă la Geta s-a simţi lipsa partidelor oficiale, pentru că nu are drept de joc în campionat. În setul al doilea, locul său a fost luat de Bobi, care a rămas pe teren până la final. Ca şi în partida cu Dinamo, Darko Zakoc a mizat cu succes pe tinerele Cazacu şi Vîlcu, pe care le-a introdus pe parcursul setului al treilea, în locul lui Majstorovic şi Trică, păstrându-le şi în ultimul act al partidei.

DECLARAŢII DUPĂ MECI. „Poate că setul pierdut astăzi (n.r. - aseară) ne-a adus cu picioarele pe pământ şi în Cipru vom şti de la bun început ce jucăm. Regulamentul prevede că trebuie să obţii două victorii ca să mergi mai departe, altfel trebuie să joci setul de de aur. Nu vrem să ajungem până acolo la returul din Cipru” - Claudia Gavrilescu (căpitan CSV 2004 Tomis). „Regret că a trebuit să pierdem acel set pentru a intra mai bine în joc. Sperăm să nu mai facem această greşeală şi la retur” - Adriana Vîlcu (jucătoare CSV 2004 Tomis). „Am întâlnit o echipă cu mai multă experienţă şi aici s-a făcut diferenţa. Vom încerca să ne revanşăm în Cipru şi să obţinem calificarea după setul de aur” - Yuliya Stoyanova (jucătoare Anorthosis). „Echipa mea e tânără şi neexperimentată, a făcut prea multe greşeli, de aceea cred că am pierdut astăzi. Sper să ne revanşăm în retur” - Gioulia Saltsevits (antrenor principal Anorthosis). „A fost un meci mult mai greu decât ne aşteptam. Echipa din Cipru nu este rea deloc, dar problema a fost în tabăra noastră. În setul al doilea, echipa adversă a avut procentaj de 50% pe atac şi totuşi ne-a luat setul, ceea ce arată că mai avem destule probleme la blocaj. S-a greşit prea mult în acel set şi trebuie să avem mare grijă la returul din Cipru” - Darko Zakoc (antrenor principal CSV 2004 Tomis).

Au evoluat - CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga - Trică, Gavrilescu, Ciobanu, Nemţanu, Majstorovic şi Vujovic - libero (au mai jucat: Liutikova, Bobi, Cazacu şi Vîlcu); Anorthosis (antrenori Gioulia Saltsevits şi Michalis Photiou): Vassiliou - Chernaya, Craney, Flaviani, Dumcheva, Stoyanova şi Akhmetova - libero (au mai jucat: Zarkovic, Ioannou, Stavrou şi Kouta). Au arbitrat: Kaspars Timermanis (Letonia) şi Igli Feshti (Albania).