Pas decisiv în sferturi pentru handbalistele “tricolore”

Sport 12 August 2008 / 00:00 564 accesări

După victoria categorică din faţa Kazahstanului (31-19), cel de-al doilea meci al echipei naţionale de handbal feminin din Grupa A de la Jocurile Olimpice a reconfirmat statutul de favorită la aurul olimpic pentru jucătoarele antrenate de Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi. În ciuda faptului că au evoluat în faţa echipei gazde, China, susţinută puternic din tribunele sălii “Olympic Sports Center Gymnasium”, handbalistele noastre au dominat clar partida, obţinînd o victorie categorică, 34-20 (17-11). Primul gol al României a venit din partea celei care şi-a aniversat ieri ziua de naştere, Adina Meiroşu, care a împlinit 23 de ani, pentru ca şase minute mai tîrziu tabela de marcaj să arate deja 4-0. China a reuşit să înscrie abia în minutul şapte şi a încercat să revină printr-o apărare avansată. Paradele excelente ale Luminiţei Dinu-Huţupan au ţinut însă adversarele la distanţă pînă în min. 14, cînd chinezoaicele s-au apropiat la doar un gol, 7-6, fără a reuşi însă mai mult. România şi-a mărit avantajul constant, graţie reuşitelor marca Carmen Amariei şi Ionela Stanca, iar la pauză “tricolorele” aveau un avantaj consistent, 17-11, după ce conduseseră şi la opt goluri (16-8, min. 25). Debutul părţii secunde a aparţinut Chinei, care s-a apropiat la patru goluri (18-14, min. 39), dar n-a reuşit să ţină ritmul impus de Ramona Maier (6 goluri în cea de-a doua repriză). Deznodămîntul a fost unul previzibil - o victorie la scor a României, care în ultimul minut al partidei a făcut spectacol printr-o aeriană a interului Carmen Amariei, care a şi stabilit ulterior scorul final, 34-20. Pentru România a marcat: Amariei 9 goluri, Maier 8 g, Stanca 6 g, Brădeanu 4 g, Beşe şi Meiroşu - cîte 2 g, Nechita-Olteanu, Ardean-Elisei şi Lecuşanu - cîte un gol. Din tabăra Chinei s-a remarcat Wei Qiu Xiang, cu 6 goluri. România va întîlni, în continuare, Franţa (miercuri, ora 5.25), cu Angola (vineri, ora 10.30) şi cu Norvegia (duminicã, ora 8.40).

Germania, învinsă de Coreea de Sud

După egalul din faţa campioanei mondiale, Rusia, Coreea de Sud a reuşit luni cel de-al doilea rezultat surpriză, arătînd că este una dintre adversarele de temut de la Beijing. Asiaticele au trecut şi de medaliata cu bronz de la Campionatul Mondial din 2007, învingînd Germania, cu 30-20 (12-9). După medalia de argint de la Atena, Coreea de Sud nu a mai obţinut rezultate importante, ocupînd doar locul şase la CM. Tot luni s-a mai consemnat o surpriză, în Grupa B, Ungaria reuşind doar un egal, 28-28, în faţa Braziliei, în timp ce în Grupa A, în care evoluează şi echipa României, Franţa a dispus destul de greu de Kazahstan, în faţa căreia s-a impus la o diferenţă de doar trei goluri, scorul 21-18 (10-8). Norvegia a învins însă fără probleme Angola, cu scorul de 31-17 (14-6). În ultimul meci al zilei, în Grupa B, Rusia a învins, cu 28-24, Suedia.