Pas fals făcut de Săgeata

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 20-a: SĂGEATA NĂVODARI - CF BRĂILA 0-1

Sport 08 Aprilie 2013 / 00:00 658 accesări

După patru victorii consecutive în acest retur, Săgeata Năvodari a călcat strâmb pe teren propriu şi a pierdut derby-ul pentru promovare cu CF Brăila, scor 0-1 (Puşcaşu 86), disputat ieri, în etapa a 20-a a Ligii a II-a la fotbal. Cele două combatante au oferit un joc încâlcit, cu puţine faze de poartă, decis de gafele jucătorilor gazdă. În prima repriză, brăilenii s-au apărat aglomerat, astfel că elevii lui Constantin Gache au avut o singură oportunitate de a marca, dar Pantelie a fost blocat în careul advers, chiar în momentul şutului. În repriza secundă, năvodărenii au forţat mai mult şi au lăsat spaţii libere în defensivă, iar oaspeţii au profitat şi au dat lovitura pe contraatac. Cu patru minute înainte de final, Ologu a pierdut uşor o minge la mijlocul terenului, Puşcaşu a pornit rapid spre poarta adversă, a şutat plasat de la 18 m, iar Gordin a reacţionat târziu şi mingea a intrat în plasă. Pe final, gazdele au forţat egalarea, dar nu au obţinut-o, chiar dacă adversarii au evoluat în inferioritate numerică, Puşcaşu fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. „Am pierdut cel mai important meci din retur. Ne-am fi mulţumit şi cu un egal şi le-am spus jucătorilor pe final să fim atenţi şi să nu primim gol. Este mare păcat, mai ales că şansele pentru promovare s-au diminuat, chiar dacă încă mai există. Nu am fost lucizi şi nici nu avem soluţii pe bancă. A contat şi presiunea meciului, dar mai mult a contat îngâmfarea unor jucători, care s-au văzut prea repede cocoţaţi în fruntea clasamentului”, a spus antrenorul principal al năvodărenilor, Constantin Gache.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Constantin Gache): Gordin - Filip, Fl. Popa (59 Sg. Bar), Goşa, Aniţoiu - Diaby, Vezan, V. Apostol, Tigoianu (82 Ologu) - Pantelie (55 Coconaşu), D. Zaharia; CF Brăila (antrenor Alin Pînzaru): Bunduc - Bălaşa, Ignat, L. Ivan, Necoară (46 Frunză) - A. Voicu (90 Bosoi), Ochia, Puşcaşu, R. Neagoe - Bălţoi (70 B. Rusu), Pungă. Cartonaşe galbene: Filip / Bunduc, Necoară, Ochia, Puşcaşu, Bălţoi. Cartonaş roşu: Puşcaşu (CF Brăila) - min. 87. Au arbitrat: Cătălin Popa - Petruţa Iugulescu şi George Neacşu.