Pas fals pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa 8-a: FC FARUL CONSTANŢA - DINAMO II BUCUREŞTI 0-0

Sport 18 Octombrie 2010 / 00:00 1099 accesări

Formaţia pregătită de Ioan Sdrobiş şi Gică Butoiu a bifat sâmbătă al cincilea meci consecutiv fără înfrângere, încheind la egalitate, scor 0-0, pe teren propriu, cu Dinamo II, în etapa a 8-a a Ligii a II-a. Rezultatul i-a nemulţumit însă pe constănţeni, pentru că au fost cotaţi drept mari favoriţi, dar mai ales că au irosit numeroase ocazii de a marca. Prima mare oportunitate le-a aparţinut însă oaspeţilor, Stanca, scăpat singur cu Zdrâncă, trimiţând peste transversală. Gazdele au replicat prin Scărlătescu, care a greşit preluare în careul dinamoviştilor, dar au tremurat din nou la ocazia uriaşă a lui Viorel Ştefan, şut din 6 m pe lângă poartă. Până la pauză, Hurdubei a fost la un pas de a marca primul său gol pentru Farul, dar a fost blocat de Curcă la capătul unei curse de 20 m. La reluare, constănţenii au pus stăpânire pe joc, dominând cu autoritate, dar oaspeţii au avut noroc, loviturile de cap trimise de Hurdubei, Boboc sau Ad. Câmpeanu nefiind în măsură să schimbe scorul de pe tabela de marcaj. În cele din urmă, şi cu ajutorul centralului Marius Bocăneală, bucureştenii au scos un punct nesperat în oraşul de la ţărmul mării. „Am întâlnit o echipă care s-a apărat aglomerat, iar când Adi Câmpeanu nu marchează, avem probleme. Ne lipseşte al doilea om de gol, iar cei tineri, Lupu, Hurdubei sau Scărlătescu, încă nu reuşesc să îndeplinească acest rol”, a spus antrenorul Ioan Sdrobiş. „Sunt mulţumit de punctual obţinut şi cred că a fost un rezultat echitabil. Noi am controlat prima repriză, iar după pauză a dominat Farul”, a replicat tehnicianul oaspeţilor, Ion Moldovan.

Au evoluat - FC Farul (antrenori Ioan Sdrobiş şi Gică Butoiu): Zdrâncă - Niţescu, Vajou, L. Ştefan, Boboc - Scărlătescu (73 M. Munteanu), Parfenie (61 Paşcovici), Buzea, I. Lupu - Ad. Câmpeanu, Hurdubei (84 Ursachi); Dinamo II (antrenor Ion Moldovan): G. Curcă - D. Stanca, Ioniţă, Diabate, Burnea - Cazacu (73 N. Pavăl), L. Rus, Albert, Mărmăneanu (90 Neculei) - V. Ştefan, G. Anton (90+3 Kanda). Au arbitrat: Marius Bocăneală (Galaţi) - Cătălin Teodor (Brăila) şi Valentin Cristea (Călăraşi).

Rezultate - sâmbătă: FC Farul Constanţa - Dinamo II Bucureşti 0-0, Viitorul Constanţa - CF Brăila 2-1, Steaua II Bucureşti - Concordia Chiajna 1-1, Delta Tulcea - Gloria Buzău 1-1, FC Botoşani - Dunărea Galaţi 2-1, Ceahlăul Piatra Neamţ - Juventus Bucureşti 3-0, Astra II Giurgiu - CS Otopeni 4-1; duminică: FC Snagov - Săgeata Năvodari 2-0. Clasament: 1. Ceahlăul 20p (golaveraj: 22-6); 2. Săgeata 18p (15-5); 3. Chiajna 18p (15-7); 4. FC Botoşani 14p (15-9); 5. Viitorul 12p (14-15); 6. FC Snagov 12p (9-16); 7. Dunărea 11p (13-8); 8. Delta 11p (14-18); 9. Steaua II 10p (8-9); 10. FC Farul 10p (5-7); 11. Dinamo II 10p (10-13); 12. CS Otopeni 10p (8-12); 13. Astra II 8p; 14. Juventus 5p; 15. Gloria Buzău* 2p; 16. CF Brăila 1p (5-11) - (*echipă penalizată cu 6p).