Patru medalii balcanice de aur pentru Cristian Pletea

Tenis de masă / CB pentru cadeţi şi juniori

Sport 24 Iunie 2014 / 00:00 575 accesări

Sportivii constănţeni au strălucit la Campionatele Balcanice de tenis de masă rezervate cadeţilor şi juniorilor, competiţie desfăşurată săptămâna trecută, la Bursa, în Turcia. Elevii antrenorilor Viorel Filimon, Liliana Sebe şi Stelian Haşoti au adunat 11 medalii, contribuind din plin la clasarea României pe primul loc în ierarhia pe naţiuni. Vedeta delegaţiei tricolore a fost constănţeanul Cristian Pletea, liderul clasamentului mondial la cadeţi reuşind să câştige patru medalii de aur. Astfel, sportivul în vârstă de 14 ani s-a impus în probele de simplu, dublu, dublu mixt şi pe echipe la nivel de cadeţi. La simplu, Pletea l-a învins în semifinale pe turcul Abdulah Igenler, cu 4-1, iar în ultimul act a trecut de un alt reprezentant al ţării gazdă, Batuhan Sahin, cu 4-2. La dublu, Pletea a făcut pereche cu Florin Spelbuş, cei doi învingând în finală cuplul turc format din Igenler şi Sahin, cu 3-2, în timp ce, la dublu mixt, sportivul legitimat la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa şi partenera sa, Andreea Dragoman, au câştigat finala românească în faţa perechii alcătuite din constănţeanca Mihaela Plăeaşu (LPS “Nicolae Rotaru”), verişoara lui Pletea, şi Spelbuş, cu 3-0. În competiţia pe echipe, România, în formula Pletea, Spelbuş şi Dragoş Oprea, a depăşit în finală reprezentativa Turciei, cu 3-2. Tot patru medalii a obţinut şi Mihaela Plăeaşu, în afara argintului din proba de dublu mixt ea reuşind să încheie pe podium la simplu, dublu şi pe echipe. La simplu, constănţeanca a cucerit bronzul, fiind învinsă în semifinale de Sabina Surjan (Serbia), cu 4-1, în timp ce la dublu a jucat finala alături de Dragoman, cele două cedând la mare luptă, 2-3, în faţa cuplului sârb alcătuit din Surjan şi Tijana Jokic. În întrecerea pe echipe, România, în formula Plăeaşu şi Dragoman, a pierdut finala cu Serbia, scor 1-3.

DUBLĂ DE AUR LA JUNIOARE. În competiţia junioarelor, Alina Zaharia (LPS “Nicolae Rotaru”) a cucerit titlul balcanic în proba de simplu, trecând în semifinale de Hilal Kapusuzoglu (Turcia), cu 4-1, iar în ultimul act de Aleksandra Savit (Serbia), cu 4-0. Constănţeanca a bifat a doua medalie de aur în întrecerea pe echipe, împreună cu Bogdana Trifu şi Arina Sângiorzan, România impunându-se în ultimul act în faţa Turciei, cu 3-2. Palmaresul delegaţiei constănţene a fost completat de medalia de argint obţinută de Bogdan Postudor cu echipa României, alături de Alexandru Manole, Mircea Alexandru şi Adrian Costea, învinsă în finală de Serbia, cu 3-2.