Patru “muşchetari de aur” la CSS 1

Sport 06 Iunie 2009 / 00:00 1809 accesări

Patru sportivi de la secţia de scrimă a Clubului Sportiv Şcolar Nr. 1 din Constanţa se pregătesc să-i calce pe urme lui Cosmin Kortyan. George Dobrot, Florea Florian, Constantin Drăgoi şi Daniel Zelenschi au revenit cu trei medalii de la Campionatul Naţional de scrimă pentru copii, desfăşurat în această săptămînă, la Craiova. Elevi la Şcoala Generală Nr. 41 din Constanţa (director - Elisabeta Linea, diriginte - Iuliana Dumitru, învăţătoare - Iuliana Gîrbă), cei patru muşchetari s-au clasat pe prima poziţie în proba pe echipe, cîştigînd medalia de aur după ce s-au impus, cu 41-38, în finală, în faţa celor de la LPS Craiova I. Sportivii antrenaţi de Monica Marinescu au trecut în sferturi de ANEFS Bucureşti, cu 44-30, şi s-au calificat în finală după ce au învins, în semifinale, cu 45-29, echipa Crişul Oradea. Evoluţii foarte bune s-au înregistrat şi în probele individuale, acolo unde George Dobrot a obţinut medalia de aur în proba de spadă, iar Florea Florian s-a clasat al treilea. „A fost o competiţie dificilă. S-au prezentat sportivi de la 14 cluburi din ţară şi nu ne aşteptam la o asemenea performanţă. Aveam drept obiectiv o medalie, însă băieţii mi-au făcut o surpriză plăcută şi au obţinut două medalii de aur şi una bronz. Este o performanţă foarte bună pentru ei, pentru că au început să practice acest sport acum trei ani, iar anul acesta este ultimul an în care vor mai concura la categoria 12-13 ani. La anul vor trece la juniori III şi ne bucurăm că vor încheia această primă etapă cu aceste performanţe”, a spus Monica Marinescu. În cadrul competiţiei de la Craiova au concurat şi şase sportivi de la CS Farul, cea mai bună clasare fiind obţinută de Nistor Gheb (locul 16). În proba pe echipe, CS Farul (în componenţa: Nistor Gleb, Cătălin Pruteanu, Limona Tudor, Călin Malciu, Bogdan Tîrşoagă şi Victor Andrieş) s-a clasat pe locul 9 la “muşchetari I”.