Patru seturi câştigate de voleibalistele tricolore

În primul amical cu Columbia

Sport 29 August 2011 / 00:00 526 accesări

Sala Sporturilor din Constanţa a găzduit aseară primul joc din seria de trei partide amicale dintre reprezentativele de volei feminin ale României şi Columbiei. Voleibalistele antrenate de Darko Zakoc şi Constantin Alexe, care pregătesc participarea la Campionatul European din Serbia şi Italia, programat în perioada 22 septembrie - 2 octombrie, şi-au adjudecat toate cele patru seturi disputate, cu 25:22, 25:14, 25:19 şi 25:23. Dacă primul şi ultimul set au fost echilibrate, în al doilea şi al treilea set voleibalistele tricolore nu au oferit nicio şansă columbiencelor. Oaspetele au luptat pentru a obţine măcar setul de onoare, însă nu au reuşit acest lucru deoarece două blocaje perfecte au încheiat duelul de ieri.

Au evoluat - România (antrenor Darko Zakoc): Neaga (cpt.) - Mureşan, Albu, Nneka, Nedelcu, Nemţanu şi Manu - libero, au mai jucat: Miclea, Salaoru, Gavrilescu, Sobo, Trică şi Cazacu; Columbia (antrenor Mauricio Marasciulo): Mancilla - Moreno (cpt.), Zuleta, Ramirez, Ampudia, Montano şi Bahamon - libero, a mai jucat: Nieva. Au arbitrat constănţenii Lucian Vlad şi Aurel Liuţă.

Astăzi şi mâine, de la ora 19.00, sunt programate alte două întâlniri între cele două formaţii.