Patru zile libere pentru jucătorii de la CVM Tomis

Sport 10 Aprilie 2009 / 00:00 658 accesări

Calificaţi în devans pentru finala play-off-ului, jucătorii de la CVM Tomis Constanţa au primit o binemeritată mini-vacanţă din partea conducerii tehnice. Echipa a revenit aseară de la Zalău şi va reveni la antrenamente abia marţi, după patru zile libere. O pauză binevenită pentru voleibaliştii constănţeni, care au susţinut destule meciuri în ultima perioadă. În plus, vacanţa coincide şi cu Paştele Catolic, de duminică, un eveniment sărbătorit de Ashlei, Daivison, Firpo, Toronyai şi Brinkman, dar şi de antrenorii Stelio De Rocco şi Luca Donati. „Mă bucur că jucătorii au acum mai multe zile libere, pentru că aveau nevoie de odihnă. Este binevenită această pauză, pentru că îşi vor încărca bateriile înaintea ultimelor meciuri ale sezonului, cele din finala campionatului”, a spus Stelio De Rocco după meciul de la Zalău. Reamintim că Tomis s-a calificat în finală după trei victorii obţinute în semifinala cu Remat, 3-0 şi 3-1 la Constanţa, 3-0 la Zalău.

CVM Tomis - Dinamo, finala Diviziei A1

Adversara constănţenilor s-a decis aseară, la Piatra Neamţ, unde echipa locală VCM a pierdut, cu 1-3, în faţa lui Dinamo Bucureşti, partida a patra a disputei. Cu scorul general de 3-1 bucureştenii au obţinut dreptul de a juca în ultimul act al Diviziei A1. „Nu pot spune că aveam preferinţe pentru finală. Pe noi ne interesează jocul nostru, care dacă ne iese putem tranşa victoria indiferent de adversar”, spune centrul Petrişor Macovei. „Tomis este echipa care nu putea să aibă preferinţe în privinţa adversarului din finală! Noi vrem să fim din nou campioni şi pentru asta trebuie să învingem pe oricine”, a declarat antrenorul principal Stelio De Rocco. Primele două meciuri ale finalei sînt programate la Constanţa, pe 25 şi 26 aprilie, următoarele două la Bucureşti, pe 29 şi 30 aprilie, iar meciul decisiv, dacă va fi necesar, se va disputa tot la Constanţa, pe 3 mai.