Patru zile pînă la partida HCM Constanţa - GOG Svendborg Gudme, din Liga Campionilor

Sîmbătă, de la ora 19.00, la Sala Sporturilor, Handbal Club Municipal Constanţa va susţine a doua partidă din Grupa E a Ligii Campionilor, adversara formaţiei noastre fiind echipa daneză GOG Svendborg Gudme. După spectaculoasa victorie din Cehia, 34-31 cu Banik Karvina, handbaliştii constănţeni aşteaptă o sală arhiplină, suporterii putînd purta spre un nou succes campioana României.

Eveniment 03 Octombrie 2006 / 00:00 793 accesări

HCM Constanţa joacă, astăzi, la Timişoara

Campionii au ”uitat” deja de Karvina

Meciul următor este întotdeauna cel mai greu. De aceea, Handbal Club Municipal Constanţa a trecut repede peste euforia succesului din Cehia pentru a se ”conecta” la tensiunea confruntării cu Politehnica Izometal, programată astăzi, de la ora 17.00, la Timişoara. ”Am uitat deja de Karvina. Ne gîndim doar la jocul de campionat, pe care vrem să-l cîştigăm”, a declarat Lucian Râşniţă, la doar cîteva ore după victoria obţinută de HCM pe terenul lui Banik Karvina, 34-31, în etapa inaugurală a Ligii Campionilor. Favoriţi în duelul cu bănăţenii, pe care i-au învins vara aceasta într-un meci de pregătire chiar la Timişoara, campionii României sînt conştienţi că fiecare joc trebuie tratat cu maximum de concentrare. Mai ales că şi Poli are sîrbii săi, tot cinci!, Andrijasevic, Ivezic, Mrakic, Jovicki, plus antrenorul Vuckovic... Meciul se joacă în devans pentru etapa a V-a a Ligii Naţionale pentru că HCM va întîlni sîmbătă, de la ora 19.00, la Constanţa, echipa daneză GOG Svendborg Gudme.

HCM şi Kiel, victorioase în deplasare

Super-favorita THW Kiel s-a instalat pe primul loc al Grupei E după victoria cu 32-28 repurtată pe terenul vicecampioanei Danemarcei, GOG Svendborg Gudme. Campioana Germaniei a ”rezolvat” meciul în prima repriză, pe care a încheiat-o cu 19-8!, apoi a lăsat-o mai moale, permiţînd revenirea gazdelor. Asta pentru că portarul Henriksen s-a ridicat, cu 16 intervenţii, aproape de valoarea omologului său, campionul european Omeyer (22 de intervenţii), preferat de antrenorul Serdarusic în locul căpitanului Fritz. Cealaltă vedetă a naţionalei Franţei, Karabatic (9 goluri), şi danezul Jeppesen, prezent la Constanţa cu Barcelona în 2004, le-au făcut clipe amare adversarilor. "Prima repriză a fost jenantă, n-am avut curaj să jucăm contra lui Kiel! Dacă vom evolua însă ca în repriza a doua, avem şanse împotriva celorlalte echipe din grupă", sună avertismentul lansat de secundul lui Gudme, Klavs Bruun Jørgensen.