Paul Pîrjol a câştigat concursul Strongest Man de la Constanţa

Sport 23 Aprilie 2012 / 00:00 1082 accesări

Sâmbătă, în parcarea de la Maritimo Shopping Center Constanţa, s-a desfăşurat prima ediţie din 2012 a competiţiei Strongest Man, rezervată celor mai puternici oameni din România. Un public numeros a ţinut să-i vadă la lucru pe cei 10 participanţi la concurs, care au avut de trecut următoarele probe: 1. Tractarea camionului (o betonieră de 16 tone a fost tractată cu ajutorul unui ham şi al unei funii); 2. Mersul fermierului (un cadru de 280 kg transportat pe distanţa de 40 m); 3. Jugul şi cauciucul (un jug de 300 kg transportat pe distanţa de 40 m, apoi rostogolirea unui cauciuc de 400 kg); 4. Piatra lui Atlas (o piatră de 150 kg ridicată şi trecută peste un cadru înalt de 1,35 m, de cât mai multe ori posibil); 5. Roaba (o Dacie 1310 împinsă ca pe o roabă, pe distanţa de 20 m, contratimp). Cel mai bine pregătit dintre concurenţi a fost tânărul Paul Pîrjol, fiul fostului campion de culturism Mircea Pîrjol şi al Mirelei Pîrjol (campioana mondială la skandenbeg), care la numai 21 de ani cântăreşte 135 kg! Acesta s-a clasat pe primul loc la toate cele cinci probe, impresionând prin uşurinţa cu care a împins Dacia şi prin viteza cu care a ridicat de 8 ori Piatra lui Atlas (deşi mai avea timp, a renunţat, deoarece câştigase deja proba!). Pe locurile următoare s-au clasat Daniel Lăcanu (Braşov) şi Claudiu Holeleu (Cluj). La concurs au participat şi doi constănţeni: Alexandru Arginteanu a ocupat locul 4, iar Ionuţ Enciu (halterofil la Farul, aflat la a doua participare la Strongest Man) s-a clasat pe locul 8.

Organizatorul, Maritimo Shopping Center Constanţa, şi sponsorii au oferit participanţilor cupe şi suplimente nutritive, iar primilor trei clasaţi şi premii în bani: 4.000 de lei pentru locul întâi, 2.500 pentru locul secund şi 1.500 de lei pentru locul al treilea.