Pilotul francez Simon Pagenaud a câștigat Grand Prix-ul de la Indianapolis din IndyCar

15 Mai 2016 / 13:08 298 accesări

Pilotul francez Simon Pagenaud, de la echipa Penske, a câștigat sâmbătă cursa Grand Prix de la Indianapolis din cadrul campionatului IndyCar și a obținut a 3-a sa victorie consecutivă în competiție, relatează AFP.

Pagenaud a fost urmat în clasament de brazilianul Helio Castroneves (Penske) la 4sec4748/10000 și de canadianul James Hinchcliffe (Schmidt Peterson) la 3sec0807/10000. Campionul IndyCar en titre, neo-zeelandezul Scott Dixon (Chip Ganassi), a fost al 7-lea, la peste 12 secunde.

În clasamentul general, Peginaud conduce cu 242 puncte, urmat de Dixon 166 și columbianul Juan Pablo Montoya 160.