Poarta 6, învinsă clar de Cetăţenii

Cupa “Friends” la minifotbal, play-off

Sport 25 Aprilie 2013 / 00:00 747 accesări

Cupa “Friends” la fotbal pe teren redus a ajuns la faza sferturilor de finală din cadrul play-off-ului. La sfârşitul săptămânii trecute au avut loc partidele tur, încheiate cu următoarele rezultate: Poarta 6 - Cetăţenii 7-11 (Meciul 1); Arsenal Inel II - Tomis Nord 5-4 (Meciul 3); Tiki Taka - FBT & Valea Dacilor 6-7 (Meciul 4). Manşa tur a disputei Doraly Mall - Victoria Cumpăna (Meciul 2), programată iniţial marţi, a fost amânată pentru sâmbătă, returul urmând să aibă loc duminică. În semifinale vor juca învingătoarea meciului 1 cu învingătoarea meciului 4, respectiv 2 cu 3. În sferturi şi semifinale se joacă tur-retur, iar la scor general egal se aplică regula golurilor înscrise în deplasare. Dacă fiecare echipă câştigă câte o manşă, cu acelaşi scor, după meciul retur se execută lovituri de departajare (mai întâi o serie de trei penalty-uri, apoi unul cu unul). Dacă partida tur se încheie la egalitate, după joc se execută lovituri de departajare. Finala se joacă în sistemul “cel mai bun din trei partide”.

La sfârşitul săptămânii trecute a debutat şi turneul de consolare din cadrul Cupei Friends, denumit “Cupa de vară”. Iată rezultatele din prima etapă: Grupa A: Auto Garage - Black Sea 7-4, Macul Roşu - Easy 8-6, Store - Soveja 3-0 (Soveja nu s-a prezentat şi a fost înlocuită în competiţie de echipa Blue Team; meciul Store - Blue Team ar putea fi reprogramat); Grupa B: Triumf - Juventus 15-4, Expert Media Team - Crazy Team 14-4, Excelsior - Club Auto Tomis 8-5. Cele 12 echipe vor juca mai întâi fiecare cu fiecare, apoi meciuri de clasament.