Podium neașteptat pentru fosta româncă Edit Miklos

Cupa Mondială feminină la schi alpin

Sport 26 Ianuarie 2015 / 00:00 695 accesări

Elvețianca Lara Gut a câștigat proba de coborâre de la Saint-Moritz (Elveția), din cadrul Cupei Mondiale feminine de schi alpin, în timp ce Edit Miklos, schioare născută în România, a scris istorie pentru Ungaria, prin prima sa clasare pe podium la o astfel de competiție. În proba de sâmbătă, Gut a fost urmată de austriaca Anna Fenninger, la 32 de sutimi, în timp ce sportiva născută la Miercurea Ciuc a fost a treia, la 58 de sutimi.

Miklos (26 de ani), care a concurat pentru România până în anul 2010, a devenit sâmbătă primul sportiv maghiar care a reușit o clasare pe podium la o competiție a Federației Internaționale de Schi (schi alpin, freestyle, snowboard, sărituri cu schiurile, schi fond sau combinată nordică). Cel mai bun rezultat reușit de ea până acum a fost un loc 5 în proba de coborâre la Crans Montana (Elveția), anul trecut, în timp ce la Jocurile Olimpice de la Soci, tot în 2014, a ocupat locul al 7-lea la coborâre. „Nu-mi vine să cred. Am mai avut curse bune în trecut, la Crans Montana sau la Olimpiadă. A fost puțin vânt, dar nu mi-am dat seama de direcția lui. Am încercat să zbor”, a declarat Miklos.

Slovena Tina Maze s-a clasat pe locul 18, iar americanca Lindsey Vonn a ocupat locul 23 la Saint-Moritz, unde o schioare elvețiană nu mai câștigase din 2001 (Sylviane Berthod se impunea atunci).

LINDSEY VONN A OBŢINUT A 64-A VICTORIE ÎN CUPA MONDIALĂ

Schioarea americană Lindsey Vonn şi-a îmbunătăţit recordul de victorii în Cupa Mondială, impunându-se ieri în proba de Super-G de la Saint-Moritz și reușind al 64-lea succes din carieră. Vonn, care în weekend-ul precedent egalase şi îmbunătăţise recordul austriecei Annemarie Moser-Proll (62 de victorii), a fost urmată de două sportive din Austria: Anna Fenninger (sosită la 24 de sutimi) şi Nicole Hosp (la o secundă şi 10 sutimi). Mai multe dintre favorite au avut probleme în această cursă. Lara Gut, învingătoarea coborârii, a căzut, dar și-a revenit fără probleme, în timp ce Tina Maze, liderul clasamentului general al Cupei Mondiale, a ratat o poartă.

În clasamentul general, după 20 dintre cele 32 de curse programate, Tina Maze ocupă primul loc, cu 985 de puncte, urmată de Anna Fenninger 721p, de Lindsey Vonn 646p și de americanca Mikaela Shiffrin 605p. Edit Miklos ocupă locul 37, cu 99 de puncte. În ierarhia Cupei Mondiale la coborâre, după șase etape, Lindsey Vonn este prima, cu 366p, urmată de Fenninger 287p și de Viktoria Rebensburg (Germania) 269p. Miklos se află pe locul 18, cu 92p. Aceasta a fost ultima etapă a Cupei Mondiale înainte de pauza pentru Campionatele Mondiale de schi alpin, competiţie programată între 2 şi 15 februarie, la Beaver Creek, în Statele Unite.