Podium pentru tenismenii constănţeni

Tenis / Selecţia Naţională under 11 ani

Sport 24 Octombrie 2012 / 00:00 460 accesări

La Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti s-a încheiat, ieri, Selecţia Naţională rezervată micilor tenismeni under 11 ani, care reprezintă unul dintre criteriile de departajare ale sportivilor participanţi la turneele de obiectiv ale Federaţiei Române de Tenis pentru categoria de vârstă de 12 ani pentru anul viitor, în special pentru Cupa Europeană de Iarnă - Winter Cups 2013. La startul întrecerii au fost prezenţi şi patru constănţeni, care au obţinut rezultate excelente. Competiţia fetelor a fost dominată de sportivele constănţene, în grupele principale fiind prezente Sabina Dadaciu (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Alex Cojocaru), Gloria Ioana Mihu (Tenis Club Idu Mamaia, antrenor Damian Petcu) şi Carmen Roxana Manu (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Lenuţa Ivancu). Primele două jucătoare au avut un parcurs perfect, Dadaciu câştigând Grupa A, cu trei victorii (6-3, 6-3 cu Andreea Vecea, 7-5, 6-3 cu Ana Obrejan, 6-2, 6-3 cu Alexandra Braga), în timp ce Mihu a adunat trei succese în Grupa B (6-7, 6-4, 6-2 cu Smaranda Corneanu, 6-2, 6-3 cu Roxana Manu, 6-2, 6-4 cu Raluca Oprea). În semifinale, Dadaciu a dispus de Corneanu, cu 6-4, 4-6, 7-5, iar Mihu a depăşit-o pe Velcea, cu 6-4, 6-0, astfel că finala a fost una sută la sută constănţeană. După un meci echilibrat, ultimul act a fost câştigat de Mihu, cu 6-4, 6-0. În schimb, clasată pe locul 3 în Grupa B, Manu a ocupat locul 6 în clasamentul final.

SEBASTIAN GIMA, PE PODIUM. În întrecerea băieţilor, singurul constănţean prezent a fost Sebastian Gima. Cu un an mai mic decât adversarii săi, sportivul legitimat la LPS “Nicolae Rotaru” şi pregătit de Daniel Dragu, a câştigat cele trei meciuri din calificări şi a acces în Grupa B. Din postura de outsider, constănţeanul a reuşit să obţină calificarea în semifinale, ocupând locul secund, cu două victorii, 6-3, 6-1 cu Răzvan Marinescu, şi 2-6, 6-3,7-5 cu Ioan Carp-Cărare, şi o înfrângere, 4-6, 0-6 cu Filip Jianu. În penultimul act, Sebastian Gima a cedat în faţa lui Cezar Creţu, cu 3-6, 6-7, clasându-se în final pe locul al treilea, după ce adversarul său din finala mică, Nini Dică, s-a retras din cauza unei accidentări.